Witold Bańka

i

Autor: Paweł Dąbrowski

Witold Bańka po raz drugi. Polak pozostaje prezesem agencji WADA

2022-11-18 19:59

Będzie druga trzyletnia kadencja. Witold Bańka (38 l.) pozostaje prezesem światowej agencji antydopingowej WADA do roku 2025. Trzy dni przed piłkarskim mundialem Rada Fundacji WADA dokonała w Montrealu reelekcji na lata 2023-25.

Witold Bańka, który pełni swoją funkcję w WADA od 1 stycznia 2020 roku, był jedynym kandydatem na przyszłą kadencję. Wybrany został przez tzw. aklamację. Wiceprezeską będzie Chinka Yang Yang (46 l.), dwukrotna mistrzyni olimpijska w short tracku.

W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej polski działacz podkreślił, że obraz i kierunki działania organizacji zmieniły się w ostatnim czasie.

- WADA przestaje być postrzegana tylko jako prokurator, ale też organizacja, która nacisk kładzie na prewencję, na promocję pozytywnych wartości. Staramy się nie tylko karać, ale też zapobiegać. Powołaliśmy nowy departament edukacji. Umiejscowiliśmy edukację w centrum tego, co robimy w antydopingu. Zwiększamy budżet, co jest realizacją mojej obietnicy. Z 37 milionów dolarów w 2019 roku urósł do ponad 50 milionów w 2023. Mamy też pierwszy kontrakt sponsorski i perspektywy na kolejnych partnerów. Do tego dochodzą inwestycje w naukę, która we wcześniejszych latach były zmniejszone z powodu presji na inne działania. (...) W przyszłym roku na badania naukowe zostaną przeznaczone znacznie większe środki. Będę kontynuował wysiłki w zakresie informowania o naszej pracy oraz poprawianiu komunikacji. Sportowcy potrzebują kogoś, do kogo będą mogli się zwrócić, aby rozwiał ich wątpliwości.

Prezes nie krył jednak, że liczba pobieranych próbek jest teraz większa niż przed pandemią:

- Istnieje obawa, że przemysł dopingowy rozwija się szybko. Mam [jednak] takie przekonanie, że dziś oszukiwanie jest trudniejsze niż kilka lat temu. Ale naszym zadaniem jest spowodować, aby było jeszcze trudniejsze.

Agencja WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Publikuje listę substancji i metod zakazanych. Wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych. Sama nie dokonuje kontroli, natomiast prowadzi procedury prawne (ostatnio np. wniosła do sądu sportowego CAS w Lozannie sprawę przeciw rosyjskiej agencji RUSADA i łyżwiarce figurowej Kamile Walijewej).

14/11/2022   DCH  Nastolatka przed sądem w Lozannie. WADA kontra Kamiła Walijewa

10/04/2020  DCH  Witold Bańka, szef agencji antydopingowej WADA: Pandemia to nie czas dla oszustów

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był ministrem sportu w polskim rządzie w latach 2015-2019. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. Wywalczył z kolegami brązowy medal w sztafecie 4x400 m w mistrzostwach świata 2007 (biegł w eliminacjach).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze