Zygmunt Głuszek (1928-2022)

i

Autor: Marcin Smulczyński

Zmarł legendarny polski dziennikarz Zygmunt Głuszek. Odznaczono go Krzyżem Walecznych za walkę w powstaniu

2022-04-26 16:15

Był legendą dziennikarstwa sportowego w Polsce, a karierę zawodową zakończył wydaleniem z pracy podczas stanu wojennego 1982. Jako nastolatek był powstańcem warszawskim, a jego niesamowity wyczyn uhonorowany został Krzyżem Walecznych, wręczonym na trzy miesiące przed śmiercią. Zygmunt Głuszek był najstarszym dziennikarzem sportowym w Polsce, przeżył prawie 94 lata (1928-2022).

Zygmunt Głuszek pracę w prasie rozpoczął krótko po wojnie, najpierw w życiu Warszawy, a od roku 1952 w "Przeglądzie Sportowym", gdzie przez prawie 20 lat kierował działem lekkiej atletyki. Opublikował leksykon „Polscy olimpijczycy” (1971), który stał się pierwszym w historii zestawieniem Polaków uczestniczących w olimpijskich zmaganiach, a który był kilkakrotnie wznawiany (ostatnio 1999). W latach 1971-1981 .Zygmunt Głuszek był redaktorem naczelnym miesięcznika "Lekkoatletyka". Na tym zakończył pracę w dziennikarstwie, bowiem w roku 1982 Młodzieżowa Agencja Wydawnicza zwolniła go z pracy za działalność opozycyjną i solidarnościową. Został przymusowo wysłany na przedwczesną emeryturę z zakazem publikacji.

Nie żyje Zygmunt Głuszek. Kim był?

Miał jednak dopiero 54 lata i nie zamierzał poprzestać na publicystycznym dorobku. Włączył się do współredagowania „Małej Encyklopedii Sportu” (1984-87).

Zobacz także: MŚ siatkarzy za cztery miesiące, a polskie hale zajęte. Prezes PZPS wyjaśnia

Mniej znana jest działalność patriotyczna Zygmunta Głuszka podczas okupacji niemieckiej. Był wtedy komendantem hufca Szarych Szeregów. Miał 16 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Powstańcy nie opanowali żadnego mostu na Wiśle, stąd łączność między lewo-i prawobrzeżną Warszawą została odcięta. W nocy z 7 na 8 sierpnia 1944 roku kapral Głuszek pseudonim "Victor" przeprawił się wpław z Czerniakowa na Saską Kępę z meldunkami do oddziałów VII Obwodu Armii Krajowej na Pradze. Powrócił do Śródmieścia dwa dni później i złożył meldunek w sztabie dowództwa powstania przy ul. Świętokrzyskiej.

Rozmowa z ojcem Igi Światek Tomaszem Światkiem podczas Meczu tenisowego Polska Rumunia w Radomiu
Sonda
Czy wiedziałeś, że Powstanie Warszawskie upadło 2 października 1944 r.?

Zygmunt Głuszek był odznaczony Krzyżem Walecznych

Zygmunt Głuszek został za to odznaczony Krzyżem Walecznych przez faktycznego dowódcę Powstania, generała Antoniego Chruściela "Montera" (rozkaz nr 35 z 1 października 1944 roku, wydany tuż przed podpisaniem kapitulacji) i mianowany podharcmistrzem. Ale orderu nie otrzymał w rzeczywistości przez kolejnych 77 lat. Symbolicznie tylko wręczył mu go harcmistrz Jerzy Jaczewski ps. "Wilk" w czasie konspiracyjnej uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada 1944 roku.

Sam bohater nie zabiegał zresztą o niego traktując swoje dokonanie jako obowiązek. Otrzymał jednak kilka innych odznaczeń, w tym Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal za Warszawę, Krzyż Partyzancki. Działał też w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a małym powstańcom Szarych Szeregów poświęcił osobne wydawnictwo w postaci leksykonu.

Zobacz także: Pogrzeb Erwiny Ryś-Ferens. Znamy szczegóły uroczystości

W końcu ubiegłego roku prezes Klubu Dziennikarzy Sportowych Jerzy Jakobsche podjął starania o przekazanie Krzyża Walecznych za życia Zygmuntowi Głuszkowi. Inicjatywa powiodła się. W styczniu tego roku Krzyż z rąk przedstawiciela Urzędu do spraw Kombatantów odebrała jego córka Sylwia Falkowska i przekazała ojcu.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze