telewizja, telewizor, pilot

i

Autor: dreamstime.com

Siatkówka nie może być już ZAKODOWANA! Co jeszcze?

2015-12-09 7:58

Kibicom spadł kamień z serca. Już nie tylko sympatycy piłki nożnej, ale i miłośnicy innych popularnych dyscyplin mogą spać spokojnie, wiedząc, że zobaczą najważniejsze wydarzenia sportowe na otwartych antenach telewizyjnych. Właśnie weszło w życie prawo, które zakazuje kodowania kluczowych transmisji.

Stosowne rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostało formalnie ogłoszone w listopadzie 2014 roku, czyli dwa miesiące po pamiętnych MŚ siatkarzy, podczas których większości meczów kibice nie mogli zobaczyć w otwartej stacji. Mający prawa do mundialu Polsat uznał wtedy, że nie zwrócą mu się koszty zakupienia imprezy i zakodował prawie cały turniej. Do tego część odbiorców musiała dodatkowo płacić za oglądanie spotkań (poza otwarciem i meczem finałowym). Spotkało się to z gigantyczną krytyką fanów.

I właśnie po to, by uniknąć podobnych przypadków, politycy przygotowali nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Przepisy weszły w życie w grudniu 2015 r., po roku od ogłoszenia. 12-miesięczny okres zwłoki był potrzebny, by Komisja Europejska zbadała zgodność zapisów z unijnym prawem.

Zobacz: Andrea Anastasi wyśmiewa pomysł działaczy

Dotychczas uprzywilejowani byli jedynie kibice piłki nożnej, którzy od dawna mają pewność, że najważniejsze mecze z udziałem reprezentacji nie będą zakodowane. Podobnie sprawa wygląda w przypadku igrzysk olimpijskich.

Od teraz nie ma także mowy o zamykaniu dostępu do spotkań reprezentacji siatkarek i siatkarzy w ME i MŚ oraz meczów Ligi Światowej rozgrywanych w Polsce. Do listy ważnych wydarzeń dołączono również półfinały i finały ME i MŚ w piłce ręcznej oraz wszystkie mecze tych zawodów z udziałem biało-czerwonych. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku narciarstwa klasycznego (MŚ, PŚ w skokach i biegach kobiet) oraz lekkoatletyki (MŚ).

Przepisy są tak świeże, że najwyraźniej zaskoczyły nadawców i już udało się je... złamać! W sobotę 5 grudnia, czyli dzień po wejściu w życie nowych regulacji, narciarski bieg PŚ z Lillehammer z udziałem Justyny Kowalczyk pokazał jedynie Eurosport, a nie pojawił się on w otwartej TVP. Za złamanie zapisów ustawy grożą kary finansowe.

Czego nie wolno zakodować?

- mecze reprezentacji Polski w MŚ i ME siatkarek i siatkarzy oraz eliminacje

- mecze Ligi Światowej siatkarzy rozgrywane w Polsce

- półfinały i finały MŚ i ME w piłce ręcznej mężczyzn oraz wszystkie mecze biało-czerwonych i eliminacje

- MŚ w narciarstwie klasycznym

- PŚ w skokach narciarskich i biegach narciarskich kobiet

- MŚ w lekkoatletyce

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze