Sobiesław Zasada

i

Autor: Piotr Grzybowski

91-letni Sobiesław Zasada wraca za kółko! Pojedzie w Rajdzie Safari. „Jestem w bardzo dobrej kondycji”

2021-05-25 10:39

To będzie wydarzenie bez precedensu! Na trasę rajdową wraca legenda polskiego motosportu. W tegorocznym Rajdzie Safari, szóstej rundzie mistrzostw świata, wystartuje 91-letni Sobiesław Zasada. Trzykrotny mistrz Europy, uczestnik najtrudniejszych rajdowych maratonów, pojedzie fordem fiestą przygotowaną w polskim oddziale M-Sportu. Dla Zasady będzie to dziewiąty w karierze start w tej imprezie. W dorobku ma m. in. największy sukces polskiego kierowcy – w 1972 roku w załodze z Marianem Bieniem zajęli jadąc Porsche 911 S drugą lokatę.

W tym roku 68. Rajd Safari (23–27 czerwca) powraca do rangi WRC po przerwie od 2002 roku. Od 2003 do 2019 był zaliczany do mistrzostw Afryki lub do mistrzostw Kenii. Rundą WRC miał już być w sezonie 2020, ale z powodu pandemii COVID-19 został odwołany. Zasada, trzykrotny mistrz Europy (1966, 1967, 1971), trzykrotny wicemistrz Europy (1968, 1969, 1972), po raz ostatni jechał w Safari w 1997 roku. Wtedy z żoną Ewą Zasadą, jadąc Mitsubishi Lancerem Evo III, zajęli 12. miejsce w klasyfikacji generalnej, a drugie w PWRC (auta produkcyjne). W tegorocznej imprezie pojadą dwie polskie załogi. Pilotem Zasady będzie w tym roku Tomasz Borysławski. Drugą polską załogę stworzy wnuk Zasady, Daniel Chwist, pilotowany przez Kamila Hellera.

Kubica jeździł bolidem po Warszawie.

Żużel. Prestiżowy cykl SEC z kibicami! Ruszyła sprzedaż biletów, znamy szczegóły

Jestem bardzo ciekaw tej nowej formuły i chcę ją skonfrontować z rajdami, jakie zapamiętałem przed półwieczem. Safari to moja młodość i moje ulubione zawody, za którymi wciąż tęsknię. Stąd postanowienie, by jeszcze raz stanąć na starcie w Nairobi i by osiągnąć metę. Wiem, że stać mnie na to. Wciąż jestem w bardzo dobrej kondycji psychofizycznej, dużo trenuję dla utrzymania wysokiej wydolności organizmu. Ufam też, że dzięki zaplanowanym testom szybko nabiorę biegłości w jeździe Fordem Fiestą – powiedział Zasada, największa polska rajdowa legenda.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze