Żużel. Jason Crump goni Tomasza Golloba

2010-08-30 12:45

To nie było szczęśliwe Grand Prix dla reprezentantów Polski. Żaden z biało-czerwonych nie zdołał awansować w chorwackim Gorican do finału. Słabszą formę Polaków wykorzystał Australijczyk Jason Crump (35 l.), który niebezpiecznie zbliżył się w klasyfikacji generalnej MŚ do lidera Tomasza Golloba (39 l.) i wicelidera - Jarosława Hampela (28 l.).

Po raz pierwszy w historii zawody Grand Prix odbyły się w Chorwacji. Stadion w Gorican należy do Zvonko Pavlicia, ojca Juricy, który z dziką kartą wystąpił w turnieju, zajmując 14. miejsce. Najciekawiej było jednak w rywalizacji o najwyższe lokaty.

Przebudził się ubiegłoroczny mistrz świata Jason Crump, który wciąż nie odpuszcza walki w obronie tytułu. W pierwszej fazie GP Australijczyk był niepokonany. W przeciwieństwie do Tomasza Golloba, który w pierwszym swoim biegu przyjechał trzeci, a w kolejnym - ostatni.

Przeczytaj koniecznie: Kimi Raikkonen na dobre pokochał rajdy

- Ten początek miałem bardzo słaby. Nie mogłem się odnaleźć na tym obiekcie. Wpływ na słabe wyniki miał też źle ustawiony motocykl - tłumaczy Gollob.

Mimo problemów na początku Polak nie poddał się. Wymienił motocykl i zaczął wygrywać, a w 11. biegu w fantastycznym stylu pokonał Crumpa. On i Jarosław Hampel rzutem na taśmę awansowali do półfinału.

Tam jednak skończyło się szczęście Polaków. Obaj zajęli trzecie miejsca w swoich biegach i odpadli z rywalizacji (czwarty był Holta, który upadł na ostatniej prostej).

- Straciłem na początku kilka punktów, bo źle dobrałem motocykl. W ostatnim czasie dzieje się ze mną coś złego, ale nie poddaję się. Będę walczył do końca - zapowiada Hampel.

W Chorwacji wygrał 40-letni Greg Hancock, a trzeci był Crump, który odrobił siedem punktów do Golloba i dziewięć do Hampela. Wciąż jednak jest w klasyfikacji generalnej za plecami biało-czerwonych.

Przed żużlową elitą jeszcze trzy turnieje Grand Prix. Najbliższy - 11 września w Vojens, czyli tam, gdzie przed kilkoma tygodniami reprezentacja Polski zdobyła Drużynowy Puchar Świata.