Organizatorzy nie przedstawili jeszcze szczegółowego planu poszczególnych etapów, ale znany jest już ogólny zarys trasy i plan wyścigu. Po starcie w Limie kierowcy jechać będą piaszczystym wybrzeżem Peru, które ma im przypominać Saharę i czasy, gdy Rajd Dakar odbywał się w Afryce. Kolejnym krajem, przez który przejadą uczestnicy, będzie Boliwia. Górskie etapy w tym kraju mają być najtrudniejszymi w całej imprezie.
MINI All4 Racing: takie jest nowe auto Małysza na Dakar
Na 10 stycznia zaplanowany jest dzień przerwy w Salcie, a ostatnie etapy rozgrywane będą na terenie Argentyny. Zaskoczeniem jest brak Chile wśród krajów współorganizujących rajd. Wszystko przez trzęsienie ziemi, i ulewne deszcze, jakie nawiedziły jeden z regionów tego kraju. Władze postanowiły więc, że 4 mln dolarów, jakie należało wpłacić na konto organizatora wyścigu, zostaną przekazana na pomoc poszkodowanym i najbardziej potrzebującym.
Rajd Dakar jest rozgrywany w Ameryce Południowej od 2009 roku, kiedy to organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu go z Afryki. Przyszłoroczna impreza będzie w sumie 38. edycją wyścigu.