Sport amatorski tak samo ważny jak sport zawodowy

2021-08-06 0:00
Sport amatorski tak samo ważny jak sport zawodowy
Autor: materiały prasowe

O tym, jak ważne jest wspieranie młodych sportowców, także tych, którzy trenują amatorsko, doskonale wie największy w Polsce mecenas sportu – PKN ORLEN. Nieodłączną częścią naftowego giganta jest sponsoring sportowy, którym obejmuje nie tylko zawodowych sportowców.

ORLEN mocno angażuje się we wsparcie młodych amatorów sportu. W efekcie korzystnie wpływa na budowanie więzi między ludźmi. Dotyczy to zarówno klubów sportowych, gdzie sukces jednego zawodnika to ciężka praca całego zespołu, jak i lokalnej społeczności, która gorąco kibicuje „swoim” zawodnikom!

Od amatora do mistrza

Zawodowcy, mistrzowie, olimpijczycy – większość z nich mamy okazję podziwiać na arenach międzynarodowych. Warto jednak uświadomić sobie, że pierwsze kroki stawiali w klubach amatorskich. ORLEN dba o rozwój osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, a pośrednio korzystnie wpływa na budowanie pozytywnych relacji. Sport to ludzie, a ludzie to relacje. Więzi tworzą się nie tylko między zawodnikami, lecz także między sportowcami a rodzicami, trenerami, sztabami szkoleniowymi i kibicami. Nic tak nie motywuje do walki o zwycięstwo jak okrzyki kibiców na trybunach, nic tak nie cieszy lokalnej społeczności, jak sportowy sukces „swoich”. Dzięki wsparciu PKN ORLEN młodzi i pracowici sportowcy amatorzy mają szansę zaistnieć w świecie sportu jako profesjonaliści.

Lekkoatletyka dla każdego

PKN ORLEN od lat wspiera zawodników sportowych, którzy dzielnie reprezentują Polskę zarówno w kraju, jak i za granicą podczas najważniejszych wydarzeń sportowych. To sponsor strategiczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego i polskiej reprezentacji olimpijskiej, a także Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Sponsor udziela potrzebnego wsparcia także związkom sportowym i klubom ligowym, aby kształcić przyszłych zwycięzców. ORLEN we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki angażuje się w program „Lekkoatletyka dla Każdego”. Dzięki wsparciu wszystkie zajęcia lekkoatletyczne dla młodzieży i dzieci są bezpłatne. Od kilku lat PKN ORLEN wspiera Stowarzyszenie Sport Dzieci i Młodzieży przy organizacji Finałów Czwartków Lekkoatletycznych. To właśnie podczas takich spotkań młodzi sportowcy mogą nie tylko wiele się od siebie nauczyć, lecz także pielęgnować nawiązane znajomości.

Sport amatorski tak samo ważny jak sport zawodowy
Autor: materiały prasowe

Wsparcie dla młodych kartingowców

Sporty motorowe są ważną gałęzią sportowego sponsoringu ORLEN, a wspólne treningi łączą zawodników. Najlepsi kartingowcy i przedstawiciele sportów ekstremalnych mogą poczuć przynależność do jednej grupy – ORLEN Team. Ci, którzy są zafascynowani postacią i sukcesami kierowcy Formuły 1 Roberta Kubicy, a także fani wyścigów żużlowych czy wodnej Formuły 1 – też mogą rozwijać się w motorsporcie. PKN ORLEN jest mocno zaangażowany w popularyzację tej dyscypliny sportu wśród dzieci i młodzieży. Na torze kartingowym młodzi sportowcy nie tylko uczą się techniki jazdy, lecz także zdrowej rywalizacji, dbania o relacje i wzajemne wspieranie się w dążeniu do celu. A te zwiększają motywację i wpływają na postępy młodych kierowców F1.

Piłka siatkowa, ręczna i nożna

Sporty zespołowe w szczególności wymagają zaufania i wzajemnego wsparcia. Dobre relacje między zawodnikami wpływają na wynik końcowy. Obok indywidualnego pragnienia zwycięstwa istnieje także potrzeba akceptacji, przynależności i bycia lubianym. Jest to szczególnie widoczne u dzieci i młodzieży. ORLEN we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, rozwijając Siatkarskie Ośrodki Szkolne – przyczynia się do tworzenia więzi między przyszłymi siatkarzami. Sponsor wspiera także kluby sportowe i dziecięce akademie piłkarskie (Akademię Piłkarską Wisła Płock czy ORLEN Beniaminek Krosno). Koncern jest wieloletnim sponsorem ORLEN Handball Mini Ligi w Płocku – turnieju piłki ręcznej dziewczynek i chłopców kl. IV–V. Młodzież do 17. r.ż. może z kolei rozwijać umiejętności w obszarze piłki ręcznej dzięki wsparciu przez ORLEN Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Wisła Płock. Dzięki takim działaniom najmłodsi sportowcy dzielą się z innymi swoją pasją, a spędzając wiele czasu w środowisku sportowym – mają szansę na nawiązanie przyjaźni nawet na całe życie!

Wsparcie rządowego programu SKS

Program Szkolny Klub Sportowy (SKS) powstał w 2017 r. dzięki współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego. Od tego czasu ORLEN nieustannie wspiera rządowy program SKS. Dzięki temu dzieci i młodzież szkolna na terenie całej Polski mogą korzystać z bezpłatnych zajęć sportowych – 60 minut, 2 razy w tygodniu. SKS-y to nie tylko szansa na rozwój, lecz także społeczność, która ma wspólną pasję! Pozytywna energia i radość, jakie płyną ze wspólnego spędzania wolnego czasu – są bezcenne! To również doskonała promocja zdrowia i aktywności wśród najmłodszych.

ORLEN Tour de Pologne Amatorów

ORLEN Tour de Pologne Amatorów to impreza dedykowana amatorom kolarstwa i towarzyszy Tour de Pologne UCI World Tour. Wyścigi kolarzy są organizowane od 2010 r., przy czym z biegiem lat rośnie liczba uczestników. Kolarze amatorzy mogą rywalizować ze sobą na fragmencie trasy Tour de Pologne UCI World Tour. W czasie pandemii zawodnicy brali udział w tym wydarzeniu, korzystając z rowerów stacjonarnych. Wyścigom towarzyszy wyjątkowa atmosfera, a zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

Partnerem materiału jest PKN ORLEN

Najnowsze