Szczęśliwa czwórka Kajetana Kajetanowicza (41 l.). Wyżej lądował tylko Sobiesław Zasada.

2021-01-10 15:15 Waldemar Zawołowicz

Trzykrotny mistrz Europy po udanym 2020 roku, w którym po raz drugi z rzędu stanął na podium rajdowych mistrzostw świata, na deser osiągnął jeszcze jeden sukces. Kajetan Kajetanowicz zajął bardzo wysokie, 4. miejsce w 86. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i telewizji Polsat na Najlepszego Sportowca Roku 2020 w Polsce.

Przed Kajetanowiczem znalazła się tylko czołowa trójka polskiego sportu: skoczek narciarski Kamil Stoch, tenisistka Iga Świątek i zwycięzcą plebiscytu, piłkarz Robert Lewandowski. Jest to ogromny sukces kierowcy zespołu LOTOS Rally Team i jego pilota Macieja Szczepaniaka (47 l.). Z grona kierowców rajdowych, tylko legendarny Sobiesław Zasada (91 l.) wygrał plebiscyt, w roku 1967.

- Podium mistrzostw świata na koniec sezonu, to dla mnie coś więcej niż spełnienie marzeń, bo kiedy zaczynałem starty w rajdach, moim celem było zdobycie pieniędzy na paliwo do mojego rajdowego „malucha”. A teraz siedzę wśród wybitnych sportowców naszego kraju! - mówił na gali mistrzów sportu, wyraźnie wzruszony i ucieszony Kajetan Kajetanowicz. - W moim biurze, czyli na prawym fotelu mojej rajdówki mam Maćka, z pewnością jednego z najlepszych pilotów na świecie. Pracuję z profesjonalistami z mojego zespołu, których serca do walki są tak wielkie, że pewnie nie zmieściłyby się na tej sali. Mam wspaniałych partnerów i kibiców. Szczerze mówiąc, czuję się, jakbym był tutaj w imieniu tych wszystkich ludzi. Dziękuję Wam. Dziękuję mojej rodzinie. Wy wiecie.

Po zajęciu trzeciego miejsca w rywalizacji WRC 3 w tym szalonym, pandemicznym  sezonie sukces Kajty jest jednocześnie wielkim wydarzeniem dla sportów motorowych, które mają w Polsce olbrzymie rzesze kibiców. Przed sezonem 2021 jest to znakomita zapowiedź dla kierowcy z Ustronia.

- Nie potrafię się powstrzymać. Powiem coś, co pewnie powiedziałby każdy fan motoryzacji będący na moim miejscu: to wyróżnienie to wielkie święto dla każdego miłośnika motoryzacji. Bowiem po wielu wielu latach sporty samochodowe wracają do pierwszej dziesiątki plebiscytu. To również było moim marzeniem i Wy mi to daliście. Dziękuję - zakończył Kajto.

Na tak wysokie miejsce w plebiscycie uzyskane przez najlepszego polskiego kierowcę rajdowego miały wpływ nie tylko jego wyniki w 2020 roku. To także praca i rezultaty z wcześniejszych lat, w których Kajetanowicz trzykrotnie był mistrzem Europy, a w 2019 zajął drugie miejsce w MŚ w klasie WRC 2. 

Kajetanowicz jest czwartym przedstawicielem rajdów samochodowych, który znalazł się w czołowej dziesiątce plebiscytu „Przeglądu Sportowego”. Sobiesław Zasada był najlepszym sportowcem Polski w 1967 roku, a w dziesiątce był pięć razy (również w 1966, 1968, 1971 i 1978 roku). W 1997 roku Krzysztof Hołowczyc zajął siódme miejsce. Z kolei Robert Kubica za wyniki w rajdach WRC był szósty w roku 2013.

Sukces kierowcy z Ustronia jest świetnym wstępem do kolejnego sezonu, w którym „Kajto” z Maćkiem chcą osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.

Najnowsze