Michał Cieślak zaszczepił się przed walką. Misja Kongo rozpoczęta! [GALERIA]

2019-12-20 18:37 Mateusz Fudala
Michał Cieślak
Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Michał Cieślak

18 stycznia w stolicy Demokratycznej Republiki Konga Kinszasie Michał Cieślak (30 l., 19-0, 13 k.o.) zmierzy się z bohaterem miejscowej publiczności Ilungą Makabu (32 l., 26-2, 24 k.o.), a stawką będzie pas mistrza świata WBC wagi junior ciężkiej. „Super Express” towarzyszył radomianinowi podczas serii obowiązkowych szczepień, które przeszedł przed wylotem do Afryki na walkę życia.

- Zrobiłem wszystko, co można, by zawodnik był przygotowany do tej wyprawy – zapewniał dr hab. n. med. Ernest Kuchar, który przeprowadzał szczepienie. W przeszłości szczepił także polskich olimpijczyków przed igrzyskami w Rio. Lekarz powiedział „SE”, że Cieślak przed wylotem do Kinszasy przyjął cztery szczepionki – przeciwko żółtej gorączce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu i tężcowi. Po przylocie do Kinszasy zawodnik będzie musiał przyjmować tabletki przeciw malarii. – Pacjent jest młody, zdrowy i wierzę że wróci do Polski z pasem – powiedział dr Kuchar.

Michał Cieślak
Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Michał Cieślak

- To już? – zapytał Cieślak po czwartej szczepionce. – Nic nie bolało – uśmiechnął się. Dzisiaj miał walczyć w Nowym Dworze Mazowieckim z Nurim Seferim, ale gdy pojawiła się propozycja walki o pas, nie wahał się ani chwili i zrezygnował z pojedynku z „albańskim Tysonem”. – Za mną pięciotygodniowa harówa w USA. Jestem w dobrej formie, trochę zmodyfikowałem przygotowania i już nie mogę doczekać się walki. Chcę zdobyć pas i jak najszybciej wracać do Polski – tłumaczy nam Cieślak, który już pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia wyjedzie na obóz do Krynicy-Zdroju.

Biorąc pod uwagę fakt, iż promotorem Makabu jest leciwy Don King (88 l.), a walka ma odbyć się w Kinszasie (tam w 1974 roku odbyła się słynna walka Muhammada Alego z Georgem Foremanem, znana jako „The Rumble in the Jungle”) rodzi się wiele znaków zapytania czy do pojedynku dojdzie. Zapytaliśmy o to promotora Cieślaka, Tomasza Babilońskiego: - Don King i Afryka to szalone połączenie i cały czas się martwimy, ale jesteśmy dobrej myśli. Polecimy tam zwyciężyć, najlepiej przed czasem, bo na punkty będzie ciężko – powiedział nam popularny „Babilon”.

Wylot do Kinszasy polska ekipa planuje między 10 a 12 stycznia.

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar wyjaśnia na co zaszczepił się Cieślak:

- W Kongu panuje żółta żółtaczka, dlatego zaszczepiliśmy pacjenta przeciwko tej chorobie. Poza tym, w krajach gdzie standardy higieniczne są niższe niż u nas, potrzebne jest szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz przeciwko durowi brzusznemu. Ponadto, ponieważ zawodnik ma już 30stkę, trzeba było uaktualnić szczepienia przeciwko tężcowi i błonicy - tłumaczy dr Ernest Kuchar.