Artur Szpilka

i

Autor: archiwum se.pl Artur Szpilka

Szpilka vs Jennings: Szpila wrócił do psychologa

2014-01-09 11:11

Artur Szpilka (25 l., 16-0, 12 k.o.) 25 stycznia zmierzy się z Bryantem Jenningsem (30 l., 17-0, 9 k.o.). Dla Polaka jest to najtrudniejszy test w karierze, dlatego przygotowuje się starannie nie tylko pod względem fizycznym, ale też mentalnym. Do obozu pięściarza wrócił psycholog sportowy Dariusz Nowicki, współpraca z którym przyniosła wcześniej dobre efekty.

- To nie jest tak, że pojawiłem się ponownie, bo coś się popsuło - zapewnia Nowicki. - Artur chciał zobaczyć, jak będzie wykorzystywał elementy, których się nauczył i doszliśmy do wniosku, że trening mentalny przynosi efekty wtedy, gdy jest regularny. Pracujemy nad samokontrolą emocjonalną i koncentracją, której wymaga dziesięciorundowa walka.

Szpilka znany jest z gorącego temperamentu i pewności siebie. Sam "załatwił" sobie walkę z Jenningsem, gdy zaczepił Amerykanina na jednym z portali społecznościowych. - Artur umie wykorzystać nadarzające się w karierze okazje, co dobrze o nim świadczy. Pewność siebie zaś może być pomocna, ale bywa też zgubna, zwłaszcza w sportach walki. Musi mieć podstawy w dobrym przygotowaniu, ale u Szpilki idzie to we właściwym kierunku. Jeśli chodzi o gorącą głowę Artura, to pewien rodzaj samokontroli przychodzi, gdy się ćwiczy, trudno oczekiwać od niego dojrzałości emocjonalnej na poziomie 33-40-latka. Ale Artur i tak zrobił postępy - mówi Nowicki.

ZOBACZ! TOP 10 gal MMA, na które czekamy w 2014 roku! Gale UFC i KSW 26

W przygotowaniach bokserowi pomaga metoda biofeedbacku oraz... gry komputerowe. Bokser podłączany jest do specjalnej aparatury kontrolującej procesy zachodzące w organizmie, monitorowana jest praca serca oraz stopień pobudzenia układu nerwowego. Z takiego samego biofeedbacku korzystał m.in. Adam Małysz podczas współpracy z doktorem (obecnie profesorem) Janem Blecharzem.

- Nie są to gry, które kupimy w sklepie, lecz specjalne oprogramowanie. Na ekranie pojawiają się pewne zadania, Artur musi jak najszybciej właściwie na nie zareagować, wykazując się refleksem i spostrzegawczością. Analizujemy jego reakcje, poprawiamy decyzyjność, skracamy czas podejmowania decyzji. Gdy te "klocki" złoży się w całość z przygotowaniem fizycznym i techniczno-taktycznym prowadzonym przez trenera Fiodora Łapina, to uzyskamy pożądane efekty - opowiada Nowicki.

Psycholog nie będzie towarzyszył Szpilce w USA, ale trening mentalny nie skończy się wraz z wylotem z Warszawy. - Artur będzie miał ze sobą nagrania audio z ćwiczeniami treningu mentalnego. Poza tym dzisiejsza technologia pozwala na kontakt z osobą na drugim końcu świata, więc na pewno przed walką będziemy rozmawiać - zapewnia Nowicki.

Najnowsze