Strój Dawida Kubackiego wart FORTUNĘ! Oto sekret jego sukcesu?

2020-01-22 4:07 Dariusz Chrabałowski
Dawid Kubacki
Autor: PATRICK SEEGER/DPA VIA AP Dawid Kubacki

Dawniej skakali na drewnianych nartach, w skórzanych butach, ubrani w wełniane swetry i spodnie oraz czapeczki z pomponikiem. Dzisiaj skoczkowie narciarscy światowej klasy używają sprzętu zaawansowanego technologicznie i dość drogiego.

Dzięki pomocy Marka Siderka, dyrektora sportowego PZN i sędziego międzynarodowego skoków policzyliśmy, ile jest warte wyposażenie startowe Dawida Kubackiego (30 l.) i jego rywali. Jednoczęściowy kostium skoczka szyty jest na jego miarę, z tkaniny zawierającej gumę pokrytą materiałem.

Narty wykonane są z kompozytów, lekkich i elastycznych. Metalowe zapięcia nart niwelują ruchy boczne pięt w trakcie lotu. Wartość sprzętu używanego do jednorazowego startu w Pucharze Świata czy mistrzostwach świata przekracza 10.000 złotych.

W trakcie zimowego sezonu zawodnik używa trzech - czterech par nart oraz kilku kombinezonów, jednego kasku. Sprzęt trzeba jeszcze przygotować, co powoduje kolejne koszty, nawet do 3000 zł za jedna parę nart przed każdym startem: nacinanie ślizgów, użycie odpowiednich parafin i proszków syntetycznych itd., wszystko przy użyciu drogich narzędzi.

Kubacki ma na sobie 10 tys
Autor: Redakcja SE Kubacki ma na sobie 10 tys