Dawid Kubacki, Kamil Stoch

i

Autor: Cyfra Sport Dawid Kubacki, Kamil Stoch

Ekspert ostro o zmianach

Szokujące zmiany w skokach narciarskich. Rozpętała się potężna burza, zawodnicy mogą być wściekli

2023-07-18 12:45

FIS zdecydował się podjąć brzemienną w skutkach decyzję. Federacja postanowiła zmniejszyć liczbę skoczków w najlepszych reprezentacjach. Do tej pory trzy najlepsze kadry mogły wystawić siedmiu zawodników. Natomiast kolejne trzy wystawiały sześciu. Teraz limit został obniżony o jeden. A to wywołało niemałą burzę w środowisku skoków narciarskich, co potwierdza wypowiedź Rafała Kota.

Decyzji FIS nie jest w stanie zrozumieć wiceprezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, Rafał Kot. W rozmowie z WP Sportowymi Faktami mówi: - Jestem trochę zdegustowany, a nawet lekko przerażony wyczynami FiS-u już od dwóch lat. Decyzje podejmowane przez federację w sprawach skoków narciarskich nie idą w dobrym kierunku. Owszem, idea, żeby promować dyscyplinę, organizować konkursy w miejscach, gdzie nie jest ona zbyt popularna, otwierać się na nowe kontynenty... to wszystko ma jakiś sens i jestem za. Natomiast teraz kuriozalnie wymyślono, jak spopularyzować skoki u, mówiąc brzydko, maluczkich tego sportu. Ktoś pomyślał, że dobrze będzie osłabić mocniejszych. Nie tędy droga.

Zmiany w skokach ostro krytykowane. Ekspert nie jest w stanie tego zrozumieć

Kot twierdzi również, że zmiany powinny być dokonane w inny sposób: - Potrzeba czasu, dofinansowania i wdrożenia innych metod szkolenia, by zmniejszać różnicę poziomów pomiędzy najlepszymi sześcioma reprezentacjami a resztą stawki. Taki proces musi potrwać. Wprowadzone zmiany jedynie obniżą poziom zawodów i zadziałają na szkodę dyscypliny. To jak strzał w kolano, bo skoki narciarskie i tak są sportem niszowym. Nie widzę żadnych logicznych argumentów na takie działania.

Działacz zwraca uwagę, że zmniejszenie liczby dopuszczonych zawodników może zahamować ich rozwój. - W kadrach, które przodują na świecie i tak nierzadko jest tłok. Każdy chce skakać w Pucharze Świata i rozwijać się dynamicznie. Teraz wielu zawodników straci miejsca w swoich reprezentacjach, a co za tym idzie zapał. Być może przez to niektórzy skończą kariery, bo już widać skutki tej decyzji - uważa Kot.

Sonda
Czy Dawid Kubacki wygra Puchar Świata?
Najnowsze