Karolina Woźniacka jest nieuleczalnie chora

i

Autor: AP Karolina Woźniacka jest nieuleczalnie chora

Karolina Woźniacka jest NIEULECZALNIE chora [NOWE FAKTY]

2018-10-26 15:48

- Kiedy dowiedziałam się, co mi dolega, byłam w szoku - nie ukrywa Karolina Woźniacka (28 l.). U tenisowej gwiazdy zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów. To nieuleczalna i bardzo uciążliwa choroba. - Zdarzają się dni, kiedy nie jestem w stanie wstać z łóżka - zdradziła mająca polskie korzenie Dunka.

Choroba, na którą cierpi mistrzyni Australian Open i numer 3 w rankingu WTA, powoduje obrzęk stawów i zmęczenie. Jej przyczyny nie są znane. Ma podłoże immunologiczne, układ odpornościowy atakuje tkankę łączną, wywołując stany zapalne. Na ogół zaczyna się między 40. a 50. rokiem życia, ale nie omija też osób młodszych.

- Zawsze wydawało mi się, że jestem najbardziej wysportowaną atletką na świecie, ale nagle okazało się, że mam taki problem i muszę sobie z nim poradzić - powiedziała Woźniacka.

Duńska tenisistka latem zaczęła odczuwać zmęczenie i dziwne bóle. - Bolały mnie kolana i wszystkie stawy. Na początku myślałam, że to grypa, ale czułam się coraz gorzej. Pewnego dnia obudziłam się i... nie byłam w stanie unieść ramion ponad głowę - opowiada Woźniacka.

Po US Open, z którego Karolina odpadła już w II rundzie, gwiazda przeszła dokładne badania. Wtedy usłyszała diagnozę. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba nieuleczalna. Można jedynie ograniczać jej rozwój i dolegliwości bólowe.

- Musiałam nauczyć się radzić sobie ze zmęczeniem i bólem po meczach. Najważniejsze to być świadomym, co się dzieje z twoim organizmem. Na szczęście teraz są znakomite lekarstwa, więc nie muszę się martwić, co ze mną będzie. To duży problem, ale trzeba myśleć pozytywnie, opracować plan i starać się go realizować - dodała Woźniacka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze