Marcin Gortat zakończył karierę koszykarską. 900 meczów w NBA i 400 mln zł gaży

2020-02-16 9:00
Marcin Gortat
Autor: EastNews Marcin Gortat

– Odchodzę na emeryturę, kończę moje profesjonalne granie – ogłosił Marcin Gortat w wypowiedzi dla TVP Sport. To potwierdzenie informacji, jakiej spodziewano się od dłuższego czasu. Polski zawodnik, który spędził 12 sezonów w NBA, od roku nie miał już pracy w zawodowej lidze i wielokrotnie sygnalizował, że zbliża się oficjalne ogłoszenie przez niego zakończenia kariery sportowej.

Odejście Gortat na emeryturę zbiega się z przypadającymi w poniedziałek 36. urodzinami łodzianina, który po raz ostatni grał na początku 2019 roku w barwach LA Clippers. Potem rozwiązano z nim kontrakt i wykupiono całość jego umowy. – Dziękuję wszystkim kibicom, że mnie oglądali, że mnie wspierali, bo było to dla mnie bardzo ważne. Nadszedł czas na zakończenie kariery. Myślę, że to jest już ten moment, kiedy minął rok – tak jak powiedziałem na początku, daję sobie rok, żeby zobaczyć co mi życie przyniesie – i przyniosło mi taką decyzję, że odchodzę na emeryturę, kończę moje granie profesjonalne – stwierdził Gortat.

W NBA występował w latach 2007-2019, kolejno w Orlando Magic, Phoenix Suns, Washington Wizards i Los Angeles Clippers. Szczytowymi osiągnięciami jego kariery za oceanem były udział w finale NBA w 2009 r. (porażka z LA Lakers) oraz miano najlepszego strzelca zespołu Suns w sezonie 2011/12 (15,4 pkt na mecz). W sumie na zawodowych parkietach rozegrał 806 meczów w sezonie zasadniczym (średnie 9,9 pkt, 7,9 zbiórek) oraz 86 w play-off (6,4 pkt, 6,2 zb). Jego łączne zarobki brutto z kariery zawodowej wyniosły 95,1 mln dolarów (373 miliony złotych).

Najnowsze