Koszykarze przegrali z Turcją. Relacja "na żywo".

2009-09-09 20:09

Po dwóch zwycięstwach, z Bułgarią i Litwą, przyszła pierwsza porażka na EuroBaskecie. Polacy okazali się słabsi od Turków w ostatnim meczu grupy D i przegrali 69:87. Zapraszamy do przeczytania relacji "na żywo".

Turcja to zdecydowanie najtrudniejszy rywal, jaki czekał w pierwszej fazie grupowej na Polaków. W ich składzie gra dwóch zawodników na co dzień występujących w NBA - Ersan Ilyasova z Milwaukee Bucks i Hedo Turkoglu z Toronto Raptors. Ten drugi jeszcze niedawno grał w Orlando Magic z Marcinem Gortatem i jest jego bliskim przyjacielem. Na parkiecie dziś jednak nie będzie miejsca na przyjaźń i łagodne traktowanie.

Koszykarze są już na parkiecie. W hali we Wrocławiu komplet publiczności. Jest gorąca atmosfera i doping dla Polaków! Marcin Gortat przybija "piątki" z kolegami i ma bojową minę. Oby tylko nie zgasło światło, jak we wczorajszym meczu z Litwą.

Przed meczem Adam Wójcik otrzymał okazały puchar, zapewne za zasługi dla polskiej koszykówki, a nie jak sugeruje jeden z redakcyjnych kolegów, "za 100 lat na parkiecie":)

Za nami hymny obu państw. A w pierwszym dzisiejszym meczu, w grupie A, Chorwacja pokonała Macedonię 81:71.

Pierwsza piątka Polaków: Szubarga, Ignerski, Logan, Gortat, Lampe

Polska - Turcja

1. kwarta

Piłka dla biało-czerwonych.Nieudana próba rzutu Gortata.

Turcy za 3 punkty, ale nieudanie.

0:3 - pierwsze punkty dla Turków, potem faul Gortata i jeden rzut osobisty dla naszych rywali.

2:3 - punkty dla nas zdobywa Lampe. Oby grał tak jak wczoraj z Litwą.

4:5 - póki co gonimy wynik, ale Turcy nie dają nam łatwo zdobwać punktów.

4:7 - niestety, znów punkty dla Turków. Dziś nie mamy co liczyć na łatwą przeprawę.

4:10 - rywale powoli nam odskakują. Niestety.

6:10 - powoli odrabiamy straty. Punkty Gortata.

6:14 - Turcy znów nam odskakują i zdobywają 4 punkty z rzędu. Na parkiet wszedł Szubarga.

Nieudana próba rzutu Gortata, potem zbiórka Lampego i mamy piłkę.

9:14 - za 3 punkty Koszarek, z lewej strony parkietu.

11:16 - Ignerski poradził sobie z Turkoglu, odwrócił się i zdobył 2 punkty.

11:18 - punkty Turkoglu, który gra tak jak na lidera przystało i jest naprawdę groźny.

Lampe zbiera piłkę spod kosza, ale faulował Turkoglu. Lampe ma już na koncie dwa faule. Na parkiecie pojawia się Szymon Szewczyk, więc nasz trener szybko decyduje się na zmiany.

11:21 - punkty Turków. Potem atak Szewczyka, który jest faulowany pod koszem. Mamy rzuty wolne.

13:21 - celnie z wolnych Szewczyk, który zdobywa 2 punkty. Potem błąd Turków. Ich trener prosi o przerwę.

15:24 - punkty Gortata. A potem Turcy za 3 punkty Ilyasova. Duet z NBA o którym pisaliśmy we wstępie jest bardzo groźny.

17:24 - udaje nam się zdobyć kolejne punkty. Koniec pierwszej kwarty.

2. kwarta

Najlepszy w naszym zespole jest Marcin Gortat, który zdobył 6 punktów.

Próbował znów Ilyasova, ale dobra zbiórka Polaków. W tej kwarcie punktów nie zdobyła jeszcze żadna z drużyn.

17:26 - Turcy zdobywają pierwsze punkty. W ich zespole najskuteczniejszy jest Asik, który ma na koncie 10 "oczek".

18:26 - rzuty osobiste Gortata, niestety celny był tylko jeden.

21:26 - świetna gra Logana! Najpierw przejął piłkę pod naszym koszem, a potem, po podaniu Gortata, trafił za 3 punkty.

22:26 - punkty dla nas z rzutu wolnego. Potem faul Ignerskiego.

22:28 - kolejne punkty Asika, który zapakował piłkę do kosza i powiesił się na obręczy. Jeśli Turek nadal będzie tak grał, to niedługo może dołączyć do rodaków w NBA, bo skautów z amerykańskiej ligi na mistrzostwach nie brakuje. Póki co Asik jest zawodnikiem Fenerbahce Stambuł.

26:28 - świetny Gortat! Mimo blokującego Turka Polak miękko wrzuca piłkę do kosza od dołu.

26:31 - Arslan za 3 punkty. Te rzuty niestety Turką wychodzą bardzo dobrze.

27:38 - punkty Savasa, pierwsze w tym meczu. Turcja znów nam odskakuje, a Polakom nie idzie gonienie wyniku.

28:38 - Ignerski trafia jeden z dwóch rzutów wolnych.

Schodzi Koszarek, na parkiet wraca Logan.

28:40 - nieudany rzut Ignerskiego. Potem faulujemy pod własnym koszem.

28:43 - kolejny celny rzut Turków za 3 punkty. Jest coraz gorzej.

A nam z kolei rzuty za 3 punkty nie wychodzą zupełnie. Próbował Robert Witka, niestety bezskutecznie. 1 minuta i 25 sekund do końca tej kwarty.

31:45 - nieudane wejście pod kosz Chylińskiego. Potem ten sam zawodnik zrehabilitował się i trafił za 3 punkty. Wreszcie!

34:45 - udana końcówka Polaków. Kolejny celny rzut za 3 punkty, tym razem Krzysztofa Szubargi, który do kosza trafił w ostatniej sekundzie. Koniec 2. kwarty.

Mamy przerwę, zatem szybko spójrzmy na statystyki. Najskuteczniejszy w naszym zespole nadal Gortat (11 punktów), inni koledzy dużo słabiej. Drugi Szewczyk ma 5 "oczek", Ignerski 4, Chyliński, Szubarga, Logan i Koszarek po 3, a Lampe zaledwie 2. Najskuteczniejszy u Turków pozostaje Asik, z 12 punktami na koncie.

W zbiórkach najlepszy jest Szewczyk (3), w asystach Logan (3). Z kolei Ignerski musi grać nieco ostrożniej, bo popełnił już 3 faule.

Tymczasem w grupie B Rosja przegrała z Francją 64:69.

W hali gorący doping dla Polaków, oby to poniosło naszych do zwycięstwa! Lada moment rozpocznie się 3. kwarta.

3. kwarta

38:48 - niestety, znów Ilyasova za 3 punkty. Dla Polaków z kolei trafił Maciej Lampe.

38:51 - Erden za 2 punkty i faul naszych. Erden dorzuca punkcik po celnym rzucie wolnym.

41:54 - nie dajemy Turkom odskoczyć na więcej niż 10 punktów. Lampe za 3 punkty równo z syreną oznaczającą koniec czasu na akcję, brawo! Potem niestety to samo udaje się Turkom.

43:54 - niecelnie Szubarga, a wcześniej punkty Gortata.

46:56 - Ilysova nie myli się z rzutów wolnych. Potem "trójka" Szubargi.

48:56 - kolejne punkty Macieja Lampe. A po Wrocławiu podobno już krąży żart: czemu w meczu z Litwą zgasło światło? Bo Maciej zgasił Lampe:)

50:56 - znów niesamowicie Lampe i gonimy Turków. Koszykasz Maccabi Tel Awiw jest zdecydowanie najlepszy z Polaków w tej kwarcie.

"Poczarował" Logan, chciał ładnie podać ale skończył się nam czas na akcję.

50:58 - podanie Logana przejęte przez Turków, kontrak i punkty Turkoglu.

Gortat leży na parkiecie. Wygląda na to, że to może być skręcona kostka. Polak źle stanął i póki co opuszcza parkiet utykają. Bez naszego lidera może być bardzo ciężko!

52:58 - cudowna kontra Logana i mamy kolejne punkty. Nadal nie wiemy co z Gortatem.

52:62 - cztery punkty Turków z rzędu. Wyglądamy na bezradnych pod własnym koszem, a rywale bez problemu pakują do niego piłkę.

53:62 - Logan faulowany pod koszem. Niestety, celny był tylko jeden z dwóch rzutów wolnych.

55:66 - koniec 3. kwarty. Gortat nie kuleje, więc jest nadzieja, że uraz nie okaże się poważny. Oby!

4. kwarta

Lampe rozegrał w poprzedniej kwarcie świetną partię i z najmniej skutecznego zawodnika naszej kadry, wskoczył na 2. miejsce i ma już 11 "oczek". U Turków nadal prowadzi Asik (18).

55:66 - bez punktów w tej kwarcie. Przed chwilą próbowali Polacy, a teraz atakuje Turcja.

55:68 - pierwsze punkty dla Turków.

57:70 - Ignerki załapał kolejny faul i ma ich na koncie 4. Potem dla Polaków punktuje Koszarek.

57:76 - Turcy dwa razy z rzędu za 3 punkty. Te ich rzuty są po prostu niesamowite.

59:83 - nasi koszykarze wyglądają na coraz bardziej zmęczonych. Chyba jest już po meczu. Do końca spotkania nieco ponad 3 minuty.

59:83 - fatalnie Szubarga, który nie trafia dwóch rzutów wolnych.

61:85 - staramy się gonić, ale czasu mamy coraz mniej, a konkretnie niecałe 3 minuty.

61:87 - zapomnieliśmy poinformować o tym, że na parkiecie jest Gortat - cały i zdrowy.

66:87 - punkty zdobywa Lampe, wcześniej zrobił to Gortat.

69:87 - na koniec nieudana próba Szubargi z linii trzech punktów. Koniec meczu, przegrywamu z Turcją.

W naszym zespole najlepiej punktował Gortat (21), drugi był Lampe (14). U Turków pierwsze skrzypce grał Asik (22 punkty). Groźny był również duet z NBA, Ilyasova zdobył 18 "oczek", a Turkoglu 13. Teraz czekają nas dwa dni przerwy. Nasi koszykarze przenoszą się na mecze do Łodzi, czyli rodzinnego miasta Macieja Lampego i Marcina Gortata. Obyśmy tam doczekali się samych zwycięstw!