Reprezentacja Litwy w koszykówkę

Autor: twitter/.com/#eurobasket2022

Skandal na Eurobaskecie!

Litwini wściekli na polskich sędziów! Odebrali im zwycięstwo z Niemcami, nie odpuszczą tego!

2022-09-05 12:46

Litwini, sensacyjnie, nie odnieśli jeszcze zwycięstwa w trakcie Eurobasketu, jednak byli blisko tej sztuki w spotkaniu z Niemcami. Niestety, arbitrzy z Polski, którzy sędziowali spotkanie, postanowili zabrać koszykarzom z drużyny naszych wschodnich sąsiadów rzut wolny, który mógłby wpłynąć na wynik spotkania. Koszykarze z Litwy mówią o skandalu, a tamtejsza federacja koszykarska złożyła protest.

Do dość kuriozalnego wydarzenia z polskimi sędziami w roli głównej doszło w trakcie rozgrywania meczu między Litwą a Niemcami w ramach turnieju Eurobasketu. Mimo że pod koniec trzeciej kwarty arbitrzy ukarali za faul techniczny trenera kadry Niemiec, nie przyznali za to Litwinom rzutu wolnego! Litewscy koszykarze nie ukrywają wściekłości związanej z pracą sędziów i już teraz zapowiadają protest.

Litwa okradziona z rzutu wolnego. Kuriozalne sceny na Eurobaskecie

Tuż przed minutą trzeciej kwarty meczu między Litwą a Niemcami, doszło do bardzo dużego błędu trójki sędziowskiej, w której znalazło się dwóch Polaków - Wojciech Liszka i Michał Proc. Panowie arbitrzy co prawda ukarali trenera Niemiec za faul techniczny, ale ostatecznie nie dali Litwie za to rzutu wolnego, przyznając im jedynie rzuty za faul, którego dopuścił się Maodo Lo na Jonasie Valanciunasie. Litwa przegrała mecz, a tamtejsza federacja, zdaniem portalu "BasketNews", złożyła nawet oficjalny protest do FIBA, który niestety nie powinien wpłynąć na wynik spotkania.

Eurobasket. Litwa jeszcze bez wygranej, dziś grają Polacy

Trzecia kolejka mistrzostw Europy koszykarzy przyniosła kilka sensacyjnych wyników. Słowenia, obrońca trofeum, przegrała z Bośnią i Hercegowiną 93:97 (gr. B), a Hiszpania, mistrz świata, uległa Belgii 73:83 (gr. A).

Bośniaków do zwycięstwa nad Słoweńcami poprowadził naturalizowany amerykański rozgrywający John Roberson - 23 pkt oraz Dzanan Musa - 22 pkt, pięć zbiórek i pięć asyst.

Belgowie wygrali z Hiszpaniami walkę pod koszami (40:31), a najwięcej punktów uzyskał dla "Czerwonych Lwów" Emmanuel Lecomte - 20.

Jakby tych sensacji było mało, to o niespodziankę postarali się także Gruzini, do tej pory bez zwycięstwa w gr. A. Po dwóch dogrywkach pokonali w Tbilisi, przy wsparciu kibiców, Turcję 88:83. 23-letni Aleksandre Mamukelaszwili, koszykarz z niewielkim doświadczeniem w NBA (41 meczów w Milwaukee Bucks w minionym sezonie) uzyskal double-double - 20 pkt i 12 zbióek.

Ciekawie było też w drugim pojedynku w Kolonii w gr. B - Niemcy kontra Litwa. Gospodarze odnieśli trzecie z rzędu zwycięstwo, wygrywając po dwóch dogrywkach 109:107. Litwa nie ma jeszcze w turnieju zwycięstwa.

Liderami Niemców byli Franz Wagner (Orlando Magic) - 32 pkt i 8 zbiórek oraz Dennis Schroeder (Houston Rockets) - 25 pkt i osiem asyst. Wśród Litwinów double-double - 34 pkt i 14 zbiórek miał Jonas Valanciunas (New Orleans Pelicans), ale to nie wystarczyło, by móc odnieść pierwszą wygraną w turnieju.

W polskiej grupie w Pradze niedziela była dniem przerwy (podobnie jak w Mediolanie). W poniedziałek biało-czerwoni zagrają z Izraelem.