35. urodziny w więzieniu. Czy Oscar Pistorius zostanie zwolniony warunkowo?

2021-11-15 13:42
Pistorius
Autor: archiwum se.pl

Za kilka dni Oscar Pistorius osiągnie 35 lat. Okrągłe urodziny, podobnie jak kilka poprzednich, spędzi w więzieniu w RPA. Były paralekkoatleta odbywa karę 13 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności za zabójstwo swojej dziewczyny, Reevy Steenkamp. Ostatnio pojawiły się szanse na jego warunkowe zwolnienie z więzienia w najbliższych miesiącach. Odbył już bowiem ponad połowę kary.

Do tragicznego zdarzenia doszło w walentynkową noc w lutym 2013 roku. Zbudzony w nocy Pistorius oddał cztery strzały przez drzwi łazienki. Zraniły one śmiertelnie Reevę. On zaś twierdził, że był przekonany, iż strzela do włamywacza (bez ostrzeżenia).

W tej sprawie Pistorius trzykrotnie stawał przed sądem. W pierwszej instancji jesienią 2014 roku skazany został na pięć lat ścisłego więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. W listopadzie 2015 r. przed sądem apelacyjnym zmieniono kwalifikację czynu na zabójstwo (wymierzone we włamywacza) i zwiększono wyrok do sześciu lat ścisłego więzienia. Odwołanie przez prokuraturę do sądu najwyższego RPA przyniosło w listopadzie 2017 roku wyrok ostateczny w postaci 13 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności za zabójstwo Reevy Steenkamp.

35. urodziny sześciokrotnego mistrza igrzysk paraolimpijskich w biegach sprinterskich przypadną 22 listopada.

(tego samego dnia „Super Express” będzie obchodził swoje 30. urodziny).

30 lat "Super Expressu" na pamiętnych okładkach! Polityczne przełomy, wielkie skandale i spektakularne sukcesy. Pamiętacie je?

Wkrótce Pistorius rozpocznie zapewne starania o zwolnienie warunkowe po odbyciu połowy kary. Jeżeli osiągnie swój cel, będzie zobowiązany przez pozostałych kilka lat do przebywania w miejscu zamieszkania i do stałego stawiania się przed organami więziennymi.

Ale droga do tego celu jeszcze jest daleka. Prawo do złożenia wniosku o przedterminowe warunkowe zwolnienie nie jest równoznaczna z uzyskaniem zwolnienia. A sama procedura według prawa południowoafrykańskiego wymaga najpierw tzw. sprawiedliwości naprawczej. Skazany musi spotkać się z rodziną ofiary, uznać i przyjąć do świadomości swoje czyny oraz uzyskać pojednanie i wybaczenie.

Takie spotkanie obecnie nie jest planowane. Co więcej, matka zamordowanej, June Steenkamp deklarowała już, że wprawdzie wybacza Pistoriusowi, ale nie oznacza to, że nie ma on zapłacić za swój czyn. Podobno jednak rodzice Reevy chcą się spotkać z Oscarem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze