Do dwóch razy sztuka. Etiopska Holenderka Sifan Hassan pobiła rekord świata w biegu na 10.000 m

2021-06-06 20:01 Dariusz Chrabalowski
Sifan Hassan - kolejny rekord do kolekcji
Autor: AP

To był jej drugi atak na rekord świata w biegu na 10.000 m. Ten pierwszy, w październiku ub. roku, przyniósł rekord… Europy. Tym razem ciemnoskóra Holenderka Sifan Hassan (28 l.) dopięła swego. Na tym samym stadionie, w holenderskim mieście Hengelo rozprawiła się z rekordem globu.

Osiem miesięcy temu przy temperaturze 9 stopni i deszczu aktualna mistrzyni świata na tym dystansie uzyskała czas 29.36,67 min. poprawiając o 25 sek. rekord Starego Kontynentu należący do Brytyjki Pauli Radcliffe.

W czerwcową niedziele pogoda była już znacznie lepsza. Tylko przez pierwsze pięć okrążeń stadionu czyli 2000 metrów Hassan biegła za „zającami” Potem postanowiła wzmocnić tempo. W jej samotnej gonitwie międzyczas na półmetku wyniósł 14.38,75 min., a w drugiej części dystansu było jeszcze szybciej. Holenderka rozprawiła się z rekordem świata Almaz Ayany. Uzyskała czas 29.06,82 min., lepszy 10 i pół sekundy od Etiopki. - Wow, pobicie tego rekordu świata tutaj w Hengelo to coś, o czym mogłam tylko pomarzyć – powiedziała wzruszona biegaczka. - To doskonałe potwierdzenie ciężkiej pracy, jaką włożyliśmy w przygotowania do Tokio. Cieszę się, że mogę podzielić się tym rekordem w obliczu moich holenderskich fanów. Jestem taka szczęśliwa! Sifan Hassan, z pochodzenia Etiopka (wyemigrowała do Holandii w wieku 15 lat) ma teraz w kolekcji rekordy globu na dystansach: 1 mili, 10.000 m i w biegu godzinnym. Straciła natomiast w tym roku rekord na 5 km na szosie.

10/10/2010  DCH   Jak nie światowy, to chociaż europejski. Rekordowy bieg Sifan Hassan    https://sport.se.pl/lekkoatletyka/jak-nie-swiatowy-to-chociaz-europejski-rekordowy-bieg-sifan-hassan-aa-7ymP-V628-18VS.html?preview=polmnp1JR7dAWmq/EygNcqUIbcLhxSeiv0/ILbZOc3s%3D

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze