Patryk Dobek

Autor: Cyfra Sport Patryk Dobek

HME Toruń: Medalowe ŻNIWA Polaków! Rewelacyjny Dobek mistrzem Europy! Dziesięć medali biało-czerwonych

2021-03-07 19:31

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021 już za nami! Cztery dni wielkich emocji w Toruniu minęło w mgnieniu oka. Co najważniejsze, po raz kolejny Polacy pokazali, że są europejską potęgą w tej dyscyplinie sportu. Reprezentanci biało-czerwonych we wszystkich konkurencjach wywalczyli aż dziesięć medali. Ten najcenniejszy, złoty zdobył Patryk Dobek w biegu na 800 metrów!

Niedziela miała być dla polskich lekkoatletów bardzo dobra i tak też się stało. W pierwszych trzech dniach biało-czerwoni wywalczyli trzy srebrne medale, a siedem pozostałych krążków doszło właśnie w ostatnim dniu zmagań. Silną stroną Polaków były przede wszystkim biegi na 800 metrów. Zarówno pań jak i panów, bo w obu przypadkach udało się pobiec po dublet.

Na bieżni najpierw zaprezentowały się panie. Angelika Cichocka i Joanna Jóźwik od pierwszych metrów były w czołówce i spokojnie czekały na ostatnie metry. Gdy rywalizacja zbliżała się do końca obie panie zdecydowanie przyspieszyły. Nie znalazły jednak sposobu na Brytyjkę Keely Hodgkinson, która okazała się najszybsza i wywalczyła złoty medal. Jóźwik mogła natomiast cieszyć się ze srebra, a Cichocka z brązu.

Jeszcze lepiej poradzili sobie panowie. Patryk Dobek, Adam Kszczot i Mateusz Borkowski rywalizację zaczęli jednak nieco inaczej. Wszyscy początkowo biegli z tyłu stawki, ale po przyspieszeniu nie było na nich mocnych. Dość niespodziewanie mistrzem Europy został Patryk Dobek, a tuż za nim linię mety przekroczył Borkowski. Sensacją był brak medalu dla Kszczota, gdyż brąz zdobył Jamie Webb.

Życiowym sukcesem może się pochwalić natomiast Paweł Wiesiołek. Po raz pierwszy od wielu lat Polak wywalczył medal w siedmioboju. Wiesiołek stanął na najniższym stopniu podium, ale cieszył się tak, jak gdyby było to złoto. Brąz zdobył także Piotr Lisek w skoku o tyczce, a na zakończenie rywalizacji taki sam krążek "dorzuciły" panie w sztafecie 4x400 metrów.

19:30 - To wszystko z naszej strony! Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na kolejne relacje na sport.se.pl! Dobranoc.

19:20 - BRĄZOWY MEDAL POLEK! Piękny bieg biało-czerwonych! Holenderki mistrzyniami Europy, a srebro dla Wielkiej Brytanii. Polska skończy turniej z dorobkiem dziesięciu medali! W skoku wzwyż kobiet złoto wywalczyła Jarosława Machuczich z Ukrainy, jej rodaczka Iryna Heraszczenko cieszy się ze srebra, a brąz dla Elli Junnili.

19:12 - Koniec marzeń o rekordzie świata Duplantisa. Szwedowi nie udało się pokonać niebotycznej wysokości, ale patrząc na gwiazdę lekkoatletyki... to zapewne kwestia czasu.

19:10 - Przed nami ostatnia konkurencja mistrzostw! Sztafeta 4x400m kobiet. I ponownie mamy szanse na medal!

19:07 - Druga próba ataku rekordu świata Duplantisa nieudana. Zabrakło naprawdę niewiele.

19:05 - Złoty medal w sztafecie 4x400m mężczyzn dla Holendrów, którzy prowadzili od pierwszego do ostatniego metra. Dość niespodziewanie srebro zdobyli Czesi. Najniższy stopień podium zajmie natomiast Wielka Brytania.

18:57 - Duplantis zaatakował rekord świata i chciał skoczyć 6,19m, ale za pierwszym razem mu się nie udało. Na bieżni są już sztafety 4x400m panów. Niestety bez udziału Polaków.

18:51 - Duplantis pokonuje 6,05m i jest nowym rekordzistą Halowych Mistrzostw Europy. Ale Szwed na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

18:50 - Ależ wystrzeliła Ajla Del Ponte! 7.03 to czas Szwajcarki! Wyprzedziła rywalki o dwie długości, coś niesamowitego! Srebro zdobyła Lotta Kemppinen, a brąz dla Jamile Samuel.

18:45 - W skoku o tyczce w zasadzie wszystko jasne. Srebro dla Lavillenie a mistrzem Europy został Duplantis, który zaatakował 6,05m, ale pierwsza próba nieudana. W trójskoku pań zwycięża Mamona, druga Peleteiro, a trzecia Eckhardt. A przed nami finał pań na 60 metrów.

18:38 - Piotr Lisek z brązowym medalem! Nie pokonał wysokości 5,85m. W konkursie został tylko Lavillenie i Duplantis.

18:33 - Co w skoku o tyczce? Ponownie nerwy u Liska, bo strącił dwukrotnie na wysokości 5,85m. A Duplantis na razie bezbłędnie.

18:30 - TAK! TAK! TAAAAAK! ZŁOTO I SREBRO DLA POLSKI! Adam Kszczot bez medalu! Patryk Dobek mistrzem Europy, a Mateusz Borkowski wicemistrzem! Co za niesamowity bieg, Polacy "depnęli" na ostatnich okrążeniach, ale tego, że z naszej trójki Kszczot nie zdobędzie medalu, tego chyba nikt się nie spodziewał. Brąz dla Jamie Webba!

18:25 - Aż trzech Polaków wystartuje w finale na 800 metrów. Patryk Dobek, Adam Kszczot i Mateusz Borkowski. Brak medalu byłby ogromnym rozczarowaniem.

18:21 - UFFFFFF! Piotr Lisek w ostatniej próbie zalicza wysokość 5,80m. A to oznacza, że Polak już na pewno ma medal! Zernikel, Sasma i Vloon już dawno pożegnali się z konkursem.

18:19 - DWA MEDALE NA 800 metrów! Srebro Joanna Jóźwik, brąz Angelika Cichocka! Jóźwik walczyła do ostatnich metrów z Keely Hodgkingson, ale to Brytyjka okazała się lepsza. Wielki sukces Polek!

18:14 - A na bieżni są już panie, które pobiegną finał 800 metrów. W tym dwie Polki! Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka!

18:12 - 5,80m zaliczył również Valentin Lavillenie. Lisek do tej wysokości podszedł raz jeszcze i raz jeszcze strącił poprzeczkę. Robi się gorąco.

18:03 - Niesamowity jest Jakob Ingebrigtsen. Norweg obronił tytuł mistrza Europy ze spokojną przewagą nad rywalami. Na metę dobiegł w czasie 7:48.21. Za Ingebrigtsenem linię mety przeciął Isaac Kimeli z Belgii, a brąz zdobył Hiszpan Adel Mechaal. W skoku o tyczce natomiast Piotr Lisek zepsuł pierwszą próbę na 5,80m. Na razie zaliczył ją jedynie Duplantis.

17:53 - A na bieżni do boju o medale na dystansie 3000m ruszyli panowie. Finał bez udziału reprezentanta Polski.

17:50 - Natomiast Piotr Lisek bez większych problemów zaliczył wysokość 5,70m. W trójskoku kobiet prowadzi Patricia Mamona z rezultatem 14,53m.

17:44 - Niestety koniec konkursu dla Roberta Sobery. Polak strącił poprzeczkę dwukrotnie na wysokości 5,60 m, przeniósł jedną próbę na 5,70 m, ale i tej wysokości nie zdołał zaliczyć. Tymczasem do boju ruszą skoczkinie wzwyż.

17:37 - Niesamowicie pobiegł Rik Taam. Holender miał ogromną przewagę nad resztą stawki, a gonić próbował go cały peleton. Taam wygrał z czasem 2:35. Drugi był Paweł Wiesiołek, który przegrał z Holendrem o osiem sekund, co oznacza... ŻE MAMY BRĄZOWY MEDAL! Wielki sukces naszego reprezentanta naszego kraju. Mistrzem Europy został Kevin Mayer, a srebro dla Jorge Urenii.

17:31 - Przed nami bieg na 1000 metrów w ramach siedmioboju. Przed wielką szansą stoi Paweł Wiesiołek, który po sześciu konkurencjach jest trzeci. Medal jest bardzo blisko!

17:28 - A z konkursem skoku o tyczce pożegnał się już Bo Kanda Lita Baehre. Niemiec zepsuł wszystkie próby na 5,50m.

17:25 - Ruszył również finał trójskoku kobiet. W walce o medale nie ma żadnej z Polek.

17:20 - Sobera i Lisek bez większych problemów skoczyli 5,50m. Duplantis wciąż nawet nie pojawił się na rozbiegu.

17:18 - Bezkonkurencyjna była Nadine Visser! Holenderka zdobyła złoto z czasem 7.77. Dwa pozostałe medale przypadły Brytyjkom. Za Visser uplasowała się Cynthia Sember, a tuż za nią była Tiffany Porter. Pia Skrzyszowska zajęła natomiast piąte miejsce.

17:13 - Czas na finał 60m przez płotki pań. O medale powalczy Pia Skrzyszowska!

17:11 - Piotr Sobera bez większego problemu pokonał wysokość 5,30 m, co było do przewidzenia. Czterech zawodników w tym Piotr Lisek, odpuściło tę wysokość.

17:05 - Na arenie już pojawiają się bohaterowie finału skoku o tyczce, a na liście startowej dwóch Polaków. Robert Sobera oraz Piotr Lisek. Faworytem do złota jest niesamowity Armand Duplantis.

17:02 - Aj jak niewiele zabrakło! Świetny start Czykiera, który w pewnym momencie nawet prowadził, ale zahaczył ostatni płotek, przez co przegrał medal. Wygrywa natomiast Wilhem Belocian z czasem 7.42. Srebro dla Andy Pozziego, a na trzecim miejscu Paolo Molin. Czykier dopiero szósty, Polak był wściekły na siebie, czemu zupełnie się nie dziwimy.

17:00 - Trwa przedstawienie finalistów. Za moment pierwsze rozstrzygnięcia tego wieczoru!

16:59 - Zaczniemy jednak od finałów 60 metrów przez płotki. Wśród panów pobiegnie Damian Czykier, a z pań zaprezentuje się nam Pia Skrzyszowska.

16:54 - A nadzieje medalowe związane są przede wszystkim z biegami średniodystanowymi. Na 800 metrów pobiegną zarówno panowie, jak i panie, a w obu konkurencjach mamy kandydatów do podium. Przykrą informacją było natomiast to, że z biegu sztafety mężczyzn na 400 metrów wykluczona została polska kadra, a powodem tego był koronawirus.

16:50 - Dzień dobry! Zapraszamy na relację z ostatniego dnia Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Toruniu! Niewykluczone, że dziś Polacy zdobędą parę medali.

14:30. Witamy w relacji na żywo z niedzielnych zmagań na HME w Toruniu. Czekamy na kolejne medale Polaków! Początek wieczornej sesji o godzinie 17:00. Zapraszamy!