Jak nie w Lozannie, to w Strasburgu. Caster Semenya niczym pieniaczka walczy o swoje

Caster Semenya, lekkoatletyka
Autor: East News Caster Semenya

Przegrała jeden proces, przegrała drugi, ale nie odpuszcza. 29-letnia kontrowersyjna biegaczka z Afryki Południowej, Caster Semenya kontynuuje walkę o możliwość startu w swojej koronnej konkurencji - 800 m - bez poddawania się kuracji hormonalnej.

Semenya ma w dorobku dwa tytuły mistrzyni olimpijskiej i trzy tytuły mistrzyni świata na dystansie 800 metrów. Od jej pojawienia się na światowych arenach w 2009 roku mnożyły się komentarze co do jej męskiego wyglądu. Ona jednak na ogół potrafiła zapewnić sobie możliwość startów wielkich imprezach.Do czasu.

Wiosną roku 2019 weszły w życie nowe przepisy światowej federacji World Athletics mówiące o tym, że zawodniczki startujące na dystansach od 400 m do 1 mili (w tym 400 m przez płotki i sztafeta 4x400 m) nie mogą mieć poziomu testosteronu od 5 nanomoli na litr wzwyż. Jeśli takowy mają i pragną być dopuszczone do startu, muszą poddać się przynajmniej półrocznemu leczeniu powodującemu obniżenie poziomu do dopuszczalnej granicy. Udowodniono bowiem, że taka cecha daje liczącą sie przewagę biegaczkom "hiperandrogenicznym" nad rywalkami.

Poziom testosteronu u Semenyi, która prawdopodobnie urodziła się bez macicy i jajników, ma za to wewnętrzne jądra, oceniany jest na 10 nmol/l.

Batalia sądowa Afrykanerki i jej prawników opiera się na argumentach zupełnie odmiennych od tych, którymi posługuje się federacja. WE mówi o nierównych szansach zawodniczek, ona powtarza słowa o dyskryminacji płci. W ubiegłym roku jej argumenty przeciw przepisom federacji odrzucił sąd arbitrażowy do spraw sportu w Lozannie, skutkiem czego nie mogła uczestniczyć w MŚ w Katarze. Dwa miesiące jej odwołanie oddalił sąd federalny Szwajcarii, także w Lozannie. Teraz mistrzyni zapowiedziała wniesienie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

- Wniesiemy sprawę przed trybunał praw człowieka. Wciąż mamy nadzieję, że World Athletics zda sobie sprawę ze swojego błędu i anuluje przepisy, które ograniczają szanse rywalizacji pani Semenyi - oświadczył jej adwokat Greg Nott.

Afrykańska zawodniczka zaczęła próbować swoich sił na dystansie 200 m, który nie jest objęty przepisami antyhiperandrogenicznymi. Efekty były kiepskie: wynik 24,26 s w roku 2019 oraz 23,81 s w 2020 - poza czołową pięćsetką na świecie.

31/07/2019   Caster Semenya nie może startować na MŚ! Kontrowersyjna biegaczka dostała szlaban   https://sport.se.pl/lekkoatletyka/zamknieta-droga-dla-caster-semenyi-sad-przwyrocil-niekorzystne-dla-niej-przepisy-aa-5D4E-6LK5-o8Nb.html?preview=WatU7XwathK4/vUMZDXLtGVqczQ520BasVKDBHNBhqw%3D

13/03/2020   Zarzucano jej, że biega jak mężczyzna i zabroniono startów. Caster Semenya i tak chce pojechać na igrzyska [WIDEO]   https://sport.se.pl/lekkoatletyka/zarzucano-jej-ze-biega-jak-mezczyzna-i-zabroniono-startow-caster-semenya-i-tak-chce-pojechac-na-igrzyska-wideo-aa-JgHE-ZSxt-1gkm.html?preview=4YWCrwAbyWjWA9gT37%2BMWWVqczQ520BasVKDBHNBhqw%3D

Najnowsze