Japonia nie rezygnuje z igrzysk. Olimpijska trasa maratonu została przetestowana

2021-05-06 13:35 Dariusz Chrabalowski
Półmaratoński bieg przedolimpijski w Sapporo
Autor: AP

W części Japonii, w tym w Tokio trwa stan wyjątkowy z powodu czwartej fali koronawirusa. Zaplanowany jest do 11 maja. Ani japoński rząd ani komitet organizacyjny igrzysk olimpijskich nie zamierzają rezygnować z przeprowadzenia największego święta sportu (23 lipca – 8 sierpnia). Właśnie przeprowadzone zostały testowo pierwsze zawody na jednej z olimpijskich aren – półmaraton w Sapporo.

W Sapporo na położonej na północy kraju wyspie Hokkaido odbyć się mają olimpijskie maratony oraz konkurencje chodziarskie. Region ten nie jest objęty stanem wyjątkowym. Tym łatwiej było zorganizować na części tamtejszej olimpijskiej trasy półmaraton z udziałem biuegaczy japońskich i zaproszonych zawodników z innych krajów. Zwycięstwa odnieśli Kenijczyk Hillary Koech i Japonka Mao Ichiyama, a ich wyniki 1:00.46 i 1:08.28 godz. są na poziomie piętnastej pozycji w tabeli 2021.

Gościem biegu był prezes światowej federacji lekkoatletycznej Sebastian Coe, który do Japonii udał się z zawodów World Relays w Chorzowie.

- Test był wręcz kapitalny – powiedział sternik światowej lekkoatletyki. - Pokazał z najwyższą precyzją, że można przeprowadzić z powodzeniem biegi maratońskie podczas igrzysk. Zawody, otwarte również dla zaproszonych biegaczy zagranicznych, odbyły się w obecności widzów.

Stan wyjątkowy wprowadzony został w Japonii po raz trzeci od kwietnia ubiegłego roku. Obowiązuje obecnie w czterech prefekturach, w tym w tokijskiej. Mimo tego na stadionie olimpijskim w Tokio w najbliższą niedzielę ma się odbyć testowy mityng otwierający sezon międzynarodowy w lekkoatletyce.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze