- Ani przez chwilę nie wątpiłem, ze maraton się w tym roku odbędzie - powiedział jego dyrektor Marek Tronina, który uratował ten bieg w roku 2002 (gdy ówcześni organizatorzy obwieścili już jego odwołanie), a następnie ze swoja fundacją prowadzi go do tej chwili. - W najgorszym przypadku rozważaliśmy rozegranie go z udziałem dwudziestu do trzydziestu wyczynowców albo w odizolowanym miejscu, na przykład przy torze wyścigów konnych na Służewcu.
Dzięki starannemu przygotowaniu imprezy i przychylności władz stolicy bieg maratoński odbędzie się w sercu Warszawy i z udziałem 1000 uczestników - wyczynowców i amatorów. Pobiegną oni z Placu Teatralnego przez Krakowskie Przedmieście, Miodową, Plac Krasińskich i Bonifraterska. Trasa obejmuje 2-kilometrowy "dobieg" oraz osiem pętli po 5 km. uczestnicy wystartują w czterech grupach po 250 osób, bo na tyle pozwalają aktualne przepisy sanitarne dla osób uczestniczących jednocześnie w zawodach sportowych.Terminy startu na Placu Teatralnym: sobota godz. 16:00 oraz niedziela godziny 0:00, 8:00 (grupa główna) i 13:00. Wyniki ustalone zostaną poprzez zestawienie wszhystkich biegaczy czterech grup.Widzowie nie będą mieli dostępu do strefy startu i mety czyli do "miasteczka" zawodników. Zawodnikom będzie mierzona temperatura, w "miasteczku" będą nosić maseczki ochronne. Nie będą tam prowadzone masaże.Organizatorzy nie zapraszali w tym roku gości z Afryki, którzy zwyciężali w większości edycji MW w poprzednich latach. Dlatego prawdopodobne jest, iż na zwycięzcą zostanie polski biegacz. Faworytem jest Jakub Nowak z rekordem życiowym 2:13.41 godz.
Przez ostatnie lata w Warszawie odbywały się dwa biegi na 42.195 m: maraton Orlenu wiosną i PZU Maraton Warszawski we wrześniu. W tym roku obie instytucje połączyły swoje siły w jedną. Bieg odbywa sie pod nazwą 42. PZU Orlen Maraton Warszawski.