Maratończyk Daniel Wanjiru nie pobiegnie przez 4 lata. Ukarany Kenijczyk nr 66

2020-10-15 11:59 dch
Daniel Wanjiru ukarany za doping
Autor: EAST NEWS Daniel Wanjiru ukarany za doping

Kolejny kenijski biegacz otrzymał kare zakazu startów za naruszenie przepisów antydopingowych. 28-letni Daniel Wanjiru nie może rywalizować przez cztery lata - do grudnia 2023 roku.

Wanjiru to biegacz światowej elity z rekordem życiowym 2:05.21 godz., zwycięzca maratonu w Londynie w 2017 r, a także ósmy zawodnik lekkoatletycznych MŚ 2017 w tej konkurencji.

Karę nałożyła organizacja do walki z dopingiem w lekkoatletyce (AIU). U Kenijczyka wykryto niezgodności w tzw. paszporcie biologicznym po kolejnym starcie w maratonie londyńskim, w 2019 roku (minął metę jako jedenasty). W ciągu czterech dni stężenie hemoglobiny w jego krwi wzrosło tak znacznie, że przypisać je można tylko użyciu zabronionej substancji lub metody.

Wanjiru odwołał się do trybunału sportowego w Lozannie, ale ten odrzucił jego odwołanie.

„Ta anomalia jest daleko poza jakąkolwiek fizjologiczną możliwą korektą i sama w sobie niesie bardzo wysokie ryzyko powikłań zakrzepowych i nagłej śmierci” - orzekł trybunał.

14/11/2019   Czterdziesty czwarty Kenijczyk ukarany za dopingCzterdziesty czwarty Kenijczyk ukarany za doping

Liczba kenijskich biegaczy objętych zakazem startów z powodu dopingu w okresie po igrzyskach olimpijskich 2016 doszła już do 66.

Są wśród nich mistrzyni olimpijska z Rio w maratonie Jemima Sumgong, jest triumfatorka maratonów w Bostonie i Chicago Rita Jeptoo, jest były rekordzista świata w maratonie Wilson Kipsang, zdegradowany rekordzista świata w półmaratonie Abraham Kiptum, a także dwaj mistrzowie świata na dystansie 1500 metrów: Asbel Kiprop (triumfator w latach 2011, 2013 i 2015) i Elijah Manangoi (2017).

Najnowsze