Halowe Mistrzostwa Świata 2023 odwołane!

i

Autor: Cyfrasport Halowe Mistrzostwa Świata 2023 odwołane!

Przykry komunikat

Oficjalnie: Mistrzostwa świata odwołane! Polacy nie powalczą o medale, potężny cios

2022-09-01 13:45

Sezon 2022 był niezwykle wymagający dla lekkoatletów, a kolejny rok zapowiadał się równie męcząco. W 2023 r. odbędą się m.in. mistrzostwa świata i planowano też halową imprezę tej rangi. Niestety, oficjalnie wiadomo już, że Halowe Mistrzostwa Świata 2023 w Nankinie zostały odwołane. Chińczycy po raz drugi podjęli taką decyzję, ale lekkoatletyczna zima i tak będzie wypełniona halowymi zawodami.

O takim scenariuszu mówiło się za kulisami od dłuższego czasu, ale teraz przyszło potwierdzenie ze strony World Athletics. Światowa federacja poinformowała, że halowe mistrzostwa świata, które miały odbyć się w marcu przyszłego roku w Nankinie, zostały odwołane. Powodem tej decyzji jest pandemia koronawirusa. Chińczycy po raz drugi poprosili o przełożenie daty tego wydarzenia i uzyskali taką zgodę. Nankin był jedną z pierwszych światowych imprez sportowych dotkniętą pierwszą falą pandemii. W 2020 r. nikt nie wahał się przy podjęciu takiej decyzji. Może jednak dziwić, że światowe władze wciąż przekładają datę wydarzenia w Chinach zamiast je odwołać. Zupełnie inaczej potraktowano np. mistrzostwa Europy 2020 w Paryżu, które się nie odbyły, a organizatorzy całkowicie stracili stadionową imprezę - bez możliwości przenosin na kolejne sezony. Chińskie HMŚ mają jednak szczególny status.

Mistrzyni Europy Aleksandra Lisowska przez służbę w wojsku doszła do zwycięstw w maratonie. Pokonałam krętą drogę i wyszła na prostą

Justyna Święty-Ersetic: - Przegrać w takim stylu to nie wstyd!

Oficjalnie: Halowe mistrzostwa świata odwołane! Polacy nie powalczą o medale

Nankin ma bardzo mocne umocowania sponsorskie w światowej lekkoatletyce i może liczyć na szczególne traktowanie. Sporo mówi o tym fakt, iż odwołana edycja HMŚ 2023 miała odbyć się pomiędzy dwiema innymi, co doprowadziłoby do bezprecedensowej sytuacji. W latach 2022-2024 odbyłyby się trzy czempionaty pod dachem z rzędu, jednak wiadomo już, że plan World Athletics i Chińczyków spalił na panewce. Tym samym najbliższe halowe mistrzostwa świata odbędą się w 2024 r. w Glasgow. Z kolei nowy termin chińskiej imprezy to zima 2025 r.

Justyna Święty-Ersetic i Damian Czykier ambasadorami cyklu imprez lekkoatletycznych dla dzieci

To do tych sportowców wzdychają polskie fanki!

Jesteśmy rozczarowani, że tak to się potoczyło, ale okoliczności są poza naszą kontrolą - przekazał w specjalnym oświadczeniu Sebastian Coe, szef światowej federacji. - Nie odwołaliśmy Nankinu ostatecznie, dlatego że doceniamy wkład, jaki Chiny już zaprezentowały przy tym wydarzeniu. Nie chcemy doprowadzać do sytuacji, w której niedoszły na razie gospodarz poniósłby poważne straty finansowe. Wielkie podziękowania dla władz federacji oraz lokalnego komitetu, że poparł takie rozwiązanie - dodał, cytowany przez TVP Sport.

Pomimo przykrej decyzji, lekkoatleci i tak będą mieli wiele okazji do halowych startów w 2023 r. Odbędzie się wówczas kolejny cykl World Indoor Tour, czyli halowy odpowiednik Diamentowej Ligi, a dla europejskich sportowców imprezą docelową będą halowe mistrzostwa Europy w Turcji. Zmagania w Stambule odbędą się w dniach 2-5 marca.

Sonda
Czy lekkoatletyka to wciąż królowa sportu?
Najnowsze