Aleksandra Mirosław

i

Autor: AP PHOTO Aleksandra Mirosław

Wielki sukces!

Polacy zdominowali wspinaczkę! Mamy cztery kolejne medale na ME w Monachium

2022-08-15 16:43

Już w pierwszym dniu mistrzostw Europy w Monachium Polacy sięgnęli po kilka medali! Sensacyjne złoto zdobyła Aleksandra Lisowska rywalizująca w lekkoatletycznym maratonie, ale prawdziwą moc we wspinaczce pokazały Polki: Aleksandra Mirosław sięgnęła po złoto, Aleksandra Kałucka po srebro, a brąz zdobyła Natalia Kałucka i tym samym całe podium przypadło Biało-Czerwonym! Co więcej, swoje do klasyfikacji medalowej dołożył wspinacz Marcin Dzieński, który sięgnął po srebro!

Już przed zawodami było wiadomo, że Polki mogą zgarnąć tutaj najwyższe laury. Aleksandra Mirosław to aktualna rekordzistka świata, natomiast Natalia Kałucka to mistrzyni świata z 2021 (na tej samej imprezie Mirosław sięgnęła po brąz). Swoją dominację Polki pokazywały już w eliminacjach, gdzie miały najlepsze czasy, a później było już tylko lepiej. Do ćwierćfinałów awansował komplet pięciu naszych zawodniczek i zaraz… tak samo było w półfinałach! Do czołowej czwórki weszły Aleksandra Mirosław, Natalia i Aleksandra Kałuckie oraz Patrycja Chudziak, która w swoim starcie ćwierćfinałowym wyeliminowała Annę Brożek.

Niewiarygodna historia! Polka mistrzynią Europy w maratonie, wspaniały bieg Aleksandry Lisowskiej

Wtedy już było wiadomo, że całe podium przypadnie Polsce – a do rozstrzygnięcia została jedynie kolejność. Bez większego zaskoczenia w pierwszym półfinale lepsza okazała się Aleksandra Mirosław, która była szybsza od Patrycji Chudziak, a w rywalizacji sióstr nieco niespodziewanie lepsza okazała się Aleksandra Kałucka.

Finałowe starcie wygrała rekordzistka świata i największa faworytka do złota, Aleksandra Mirosław, a srebro przypadło Aleksandrze Kałuckiej. W walce o trzecie miejsce i brąz lepsza okazała się Natalia Kałucka, która pokonała Patrycję Chudziak i to ona musiała pogodzić się z tym, że nie zdobędzie medalu.

W rywalizacji mężczyzn świetnie poradził sobie także Marcin Dzieński, który od samych eliminacji prezentował równe, wysokie tempo. Ostatecznie udało mu się awansować do finału, tam jednak przegrał z Boldyrewem i musiał zadowolić się "jedynie" srebrem, co oczywiście także jest wielkim sukcesem.

Konflikt w kadrze lekkoatletów. Justyna Święty-Ersetic zabiera głos
Najnowsze