SE TV 23: DIEGO MARADONA

Autor: Bongarts/Getty ImagesEAST NEWS DIEGO MARADONA

Mistrzowskie skandale, czyli historie z Mundialu

2018-06-14 16:35

Dzisiaj wielkie święto fanów sportu! W Rosji rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Z tej okazji przypominamy trochę historii i pikantnych ciekawostek z mundialowego szaleństwa.

Mistrzostwa świata w Piłce Nożnej to czas pięknych goli i widowisk na najwyższym poziomie. W historii mundiali zdarzały się także skandale, o których mówili wszyscy. Maradonie w strzeleniu gola pomogła ręka Boga, chorwacki obrońca Josip Simunić dostał trzy żółte kartki, a Zidane broniąc czci siostry, uderzył rywala głową. To jednak nie jedyne naganne zachowania w historii mistrzostw świata.

Trochę historii

Puchar świata to międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział męskie reprezentacje narodowe federacji należących do FIFA. Gdzie i kiedy odbył się pierwszy mundial w historii? W 1930 roku w Urugwaju. Dlaczego akurat tam? Ponieważ reprezentacja tego kraju uchodziła za najlepsza drużynę na świecie. I tego tytułu obronili na igrzyskach olimpijskich (dwa razy złoto) i w Copa America (czterokrotny zwycięzca). Od tamtego czasu mistrzostwa odbywają się co 4 lata, wyjątkiem były lata 1942 i 1946 z powodu II wojny światowej.

Boska ręka Maradony

W 1986 roku w ciągu kilku minut padły dwie najsłynniejsze bramki w historii futbolu. Zdobył je argentyński piłkarz - Diego Armando Maradona. Boska ręka Maradony to najbardziej znana anegdota MŚ. O co chodzi? W 1986 roku w ćwierćfinale MŚ Argentyna grała z Anglią. Na początku drugiej połowy Maradona wyskoczył do piłki razem z bramkarzem Anglików Peterem Shiltonem. Malutki Maradona wygrał powietrzny pojedynek z golkiperem i skierował piłkę do siatki, jednak udało mu się to za pomocą...ręki. Całej sytuacji nie widział tunezyjski sędzia Bin Nasser, który uznał bramkę. Maradona przez lata nie miał odwagi przyznać się do oszustwa, mimo że widział je cały świat. Należy jednak wspomnieć, że w tym samym meczu, przebiegły piłkarz zdobył drugiego gola, który uznawany jest za jeden z najładniejszych w historii pucharu.

Okrutny samobój

Sport rządzi się swoimi prawami. Przekonał się o tym kolumbijski zawodnik Andreas Escobar, dla którego tragicznie zakończył się mecz w 1994 z USA. W 34. minucie meczu z gospodarzami, Escobar strzelił samobójczego gola, w konsekwencji jego drużyna przegrała 1:2 i nie zdołała wyjść z grupy. 10 dni po meczu, po powrocie do kraju, Escobar zginął, zastrzelony na parkingu pod klubem w Medellin. Otoczony przez grupę mężczyzn, został trafiony sześć razy. Według niektórych źródeł, napastnik przy każdym strzale miał krzyczeć "gol!". Motywem zbrodni był odwet za strzelonego gola samobójczego.

3 żółte kartki

Był rok 2006, kiedy gospodarzem Mistrzostw Świata byli Niemcy. Kolejny raz źródłem skandalu jest wątek sędziowski. Na boisku rozgrywała się walka o gole Australii z Chorwacją. Gwiazdą wydarzenia okazał się chorwacki obrońca Josip Šimunić, który jako pierwszy w historii sportu, otrzymał 3 żółte kartki w jednym meczu. Angielski sędzia Graham Poll pierwszą kartką ukarał go w 61. minucie, drugi raz w minucie 90. i nie usunął go z boiska. Okazało się, że kartkę tę zapisał przez pomyłkę zawodnikowi z Australii. Nikt nie zauważył tego błędu, dlatego Šimunić został usuniety z gry w 93. minucie, po otrzymaniu trzeciej kartki. Co ciekawe, było to po gwizdku kończącym mecz.

Porywczy piłkarz

Finał mundialu w Niemczech także ma skandal na koncie, a to za sprawą francuskiego piłkarza Zinédine Zidana, jednego z najznakomitszych piłkarzy w historii futbolu. Podczas dogrywki finałowego meczu, Zidane niespodzianie uderzył głową w klatkę piersiową reprezentanta Włoch - Marco Materazzi i automatycznie dostał czerwoną kartkę. Dlaczego to zrobił? Materazzi powiedział do Francuza coś, co wyprowadziło go z równowagi. Zagadkę próbowano rozwikłać na różne sposoby, media zatrudniały nawet specjalistów do czytania z ruchu warg. Większość sądziła, że Włoch dopuścił się obrazy matki francuskiego zawodnika. Materazzi zaprzeczył tym informacjom i przyznał się, że obraził siostrę gwiazdy futbolu. Piłkarze zdążyli się już pojednać, choć na początku Zidane zarzekał się, że prędzej umrze niż wybaczy rywalowi.

MUNDIAL 2018 W PIGUŁCE

- W Rosji o zwycięstwo powalczą 32 drużyny. Czekają nas 64 spotkania, które zostaną rozegrane na 12 stadionach w 11 miastach;

- Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 to pierwszy turniej mistrzostw świata organizowany w Europie Wschodniej. Pierwszy raz gospodarzem jest kraj, który leży na dwóch kontynentach: w Azji i Europie;

- Łączna suma nagród na MŚ wyniesie 400 mln dolarów (około 1,5 mld zł), zwycięzca otrzyma 38 mln dolarów (około 138,7 mln zł);

- Oficjalną piłką Mundialu jest Telstar 18 firmy Adidas, która jest wzorowana na pierwszej piłce Adidasa z Mistrzostw Świata 1970;

- Według bukmacherów faworytami turnieju są Brazylia, Niemcy, Hiszpania i Francja. Najmniejsze szanse według ich szacunków ma Tunezja i Panama.