Najlepsza siódemka reprezentacji Polski w piłce ręcznej w historii [GALERIA]

2015-01-13 18:13

MŚ w piłce ręcznej zbliżają się wielkimi krokami. Kibice reprezentacji Polski jak zwykle liczą, że ich pupile przywiozą ze światowego czempionatu medal. Na papierze zespół Michaela Bieglera wygląda na silny. Dwóch zawodników z obecnej kadry znalazło się w najlepszej siódemce biało-czerwonych w historii, wybranej przez portal Gwizdek24.pl.

W Katarze zagra dwóch szczypiornistów, których postanowiliśmy wyróżnić. O kolejny dla siebie medal MŚ w piłce ręcznej powalczą Sławomir Szmal i Karol Bielecki. Obaj zdobywali już srebrne (2007) i brązowe (2009) krążki mundialu. Mamy nadzieję, że do kolekcji dołączą teraz ten najcenniejszy - złoty.

MŚ w piłce ręcznej: Historia. Jak grali Polacy?

Najwięcej problemów przysporzył nam wybór obrotowego. Długo zastanawialiśmy się czy postawić na Bartosza Jureckiego, czy Zygfryda Kuchtę. Ostatecznie wybraliśmy starą szkołę piłki ręcznej i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu zajął miejsce w naszym panteonie.

Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej Polacy rozpoczną w piątek 16 stycznia. Rywalem zespołu Michaela Bieglera w inauguracyjnym meczu będą Niemcy. Później nasi szczypiorniści zmierzą się jeszcze z Argentyną, Rosją, Arabią Saudyjską i Danią. Awans do 1/8 finału uzyskają cztery najlepsze zespoły.

Najlepsza siódemka reprezentacji Polski w piłce ręcznej w historii według portalu Gwizdek24.pl:

Bramkarz: Sławomir Szmal - "Kasa" wielokrotnie udowadniał, że jest w ścisłej światowej czołówce wśród golkiperów. W 2010 roku został najlepszym bramkarzem mistrzostw Europy, a rok wcześniej uznano go najlepszym piłkarzem ręcznym globu. Szmal zatrzymywał już z orzełkiem na piersi Rosjan, Niemców, Duńczyków, Hiszpanów, Francuzów i nie wiadomo kogo jeszcze. 36-latek na pewno liczy, że w Katarze osiągnie z drużyną sukces, ponieważ może być to dla niego końcówka reprezentacyjnej kariery.

Prawe skrzydło: Mariusz Jurasik - człowiek orkiestra. Grał niemal na każdej pozycji, ale najlepiej szło mu na prawym skrzydle. W 2007 roku został uznany właśnie na tej pozycji najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata, na których wraz z kolegami zdobył srebrny medal. "Józek" Katar zna bardzo dobrze. W 2012 roku grał w tamtejszym El Jaish. Gdy klub popadł w tarapaty, Jurasik postanowił wrócić do Polski i obecnie występuje w barwach Górnika Zabrze.

Prawe rozegranie: Jerzy Klempel - brązowy medalista olimpijski z Montrealu w 1976 roku. Nie mogło zabraknąć go w naszym zestawieniu, ponieważ do dzisiaj pozostaje najskuteczniejszym szczypiornistą w historii polskiej kadry. Zdobył łącznie około 1170 bramek. W 2004 roku zmarł w wieku 51 lat we Wrocławiu.

Środek rozegrania: Bogdan Wenta - dopóki Maciej Lampe nie zasilił szeregów koszykarskiej ekipy FC Barcelona, to właśnie Wenta był jedynym Polakiem, który dostąpił zaszczytu bronienia barw "Dumy Katalonii". Wychowanek Wybrzeża Gdańsk występował w Blaugranie przez trzy lata. Młodsi kibice pamiętają go głównie z sukcesów jakie odnosił na ławce trenerskiej z biało-czerwonymi. W 2007 roku doprowadził kadrę do srebrnego, a dwa lata później do brązowego medalu mistrzostw świata.

Lewe rozegranie: Karol Bielecki - bombardier. Jego rzuty z dystansu dziurawiły siatki już w wielu halach. Oprócz tego niesamowity sportowiec. W 2010 roku podczas towarzyskiego meczu z Chorwacją w Kielcach po starciu z rywalem stracił oko. "Kola" pozbierał się jednak i wrócił na parkiety. Gra w specjalnych okularach, a w obecnym sezonie jest jednym z najlepszych zawodników mistrza Polski Vive Tauronu Kielce. W stolicy Gór Świętokrzyskich otworzył restaurację, w której stołują się nie tylko jego koledzy z drużyny, lecz także piłkarze Korony.

Lewe skrzydło: Robert Nowakowski - "Kosa" to chodząca legenda polskiego szczypiorniaka. Do kontry startował jak głodny uczeń szkoły podstawowej na stołówkę podczas długiej przerwy. Niesamowity nadgarstek - potrafił zmieścić piłkę w bramce przeciwników z zerowego kąta. W 168 meczach dla biało-czerwonych rzucił ponad 700 goli.

Obrotowy: Zygfryd Kuchta - w ataku nigdy nie był szczególnie efektowny, ale to zdecydowanie najlepszy obrońca w historii rodzimego szczypiorniaka. To w dużej mierze dzięki jego nieustępliwości w 1976 roku Polacy wrócili z Montrealu z brązowymi krążkami igrzysk olimpijskich. Obecnie poświęcił się pracy naukowej. Wykłada na wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Łódzkiego.

KATAR 2015. RELACJE ZE WSZYSTKICH SPOTKAŃ POLAKÓW NA MŚ W PIŁCE RĘCZNEJ NA GWIZDEK24.PL!

KLIKNIJ: Polub Gwizdek24.pl na Facebooku i bądź na bieżąco!

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Gwizdek24.pl na e-mail

Najnowsze