Duda piąty, ale zwycięski. Polski szachista nie sprzedał skóry w Stavanger

2020-10-17 2:01 dch
Magnus Carlsen, Robert Lewandowski
Autor: East News / AP Magnus Carlsen, Robert Lewandowski

Przedostatnie, piąte miejsce zajął 22-letni Jan-Krzysztof Duda w turnieju Altibox w szachach klasycznych, rozegranym w Stavanger w Norwegii. Polak okazał się lepszy od rywali tylko w trzech z dziesięciu partii, ale za to uzyskał coś szczególnego: pierwsze w karierze zwycięstwo w partii klasycznej nad mistrzem świata Norwegiem Magnusem Carlsenem.

Sukces Polaka miał miejsce w piątej rundzie. W ostatniej, dziesiątej Jan-Krzysztof Duda przegrał czarnymi bierkami z irańskim 17-latkiem Alirezą Firouzją. Warto dodać, że Duda został zaproszony do udziału w turnieju niejako w zastępstwie wyżej notowanych szachistów, którzy z różnych przyczyn nie mogli lub nie chcieli przybyć do Norwegii.Magnus Carlsen, który zapewnił sobie wygraną w turnieju juz po przedostatniej rundzie, w 10. partii uległ białymi(!) Lewonowi Aronianowi z Armenii. Triumfował z dorobkiem 19,5 pkt meczowych, przed Firouzją - 18,5 i Aronianem - 17,5. Duda zgromadził 9,5 pkt i wyprzedził jedynie drugiego Norwega, Aryana Tariego - 3,5 pkt.

Pierwszy szachowy turniej od początku pandemii rozegrany bezpośrednio, przy szachownicach, miał wyższą pule nagród od turniejów, które w poprzednich miesiącach rozgrywano zdalnie (on line). Altibox miał pulę nagród 1,81 mln koron norweskich (748 tys. zł). Zwycięzcy przypadło 700 tys. NOK (290 tys. zł), drugiemu - 370 tys. NOK (153 tys. zł), trzeciemu - 230 tys. NOK (95 tys. zł), zaś Polakowi - 170 tys. NOK (ok. 70 tys. zł).

Najnowsze