Francuzi mistrzami świata!

2009-02-01 21:29

Francuzi zdobyli złoty medal rozgrywanych w Chorwacji mistrzostw świata w piłce ręcznej. Po niezwykle emocjonującym i ostrym meczu pokonali gospodarzy imprezy 24:19.

Od początku spotkanie, podobnie jak ostatni mecz grupowy między tymi zespołami, było bardzo wyrównane. Obie drużyny były niezwykle skoncentrowane, a świetnie bronili obaj bramkarze. Francuzi, mistrzowie olimpijscy, toczyli niezwykle efektowny pojedynek ze wspieranymi przez 15 tysięcy kibiców Chorwatami. Szczególne wrażenie robił Ivan Cupić, który popisywał się stuprocentową skutecznością w ataku. Ostatecznie do przerwy nieznacznie lepsi okazali się gospodarze, którzy schodzili do szatni z jednobramkowym prowadzeniem (12:11).

Druga połowa rozpoczęła się ponownie po myśli Chorwatów, którzy podwyższyli wynik na 13:11. "Trójkolorowi" nie zamierzali się jednak poddać i w ciągu kilkudziesięciu sekund zdobyli trzy bramki, wychodząc na prowadzenie. Zawodnicy z Bałkanów natychmiast odpowiedzieli niezwykle efektownymi trafieniami i ponownie doprowadzili do remisu. Przodownictwo w meczu zmieniało się jak w kalejdoskopie, i żadnej z drużyn nie udawało się wypracować prowadzenia większego niż jedna bramka. Gra była niezwykle ostra, w 45. minucie doszło do spięcia między Nikolą Karabaticiem a Ivano Baliciem, ale skończyło się tylko na upomnieniach ze strony sędziów. Zawodnicy obu drużyn nie przebierali jednak w środkach i ekipy medyczne niejednokrotnie musiały interweniować, przerywając grę.

Między 45. a 51. minutą żaden z zespołów nie potrafił zdobyć bramki, ale następnie dwa gole zdobyli Francuzi. Fantastycznie bronił golkiper "Trójkolorowych" Thierry Omeyer, a kolejne trafienie dołożył Daniel Narcisse i mistrzowie olimpijscy wyszli na trzybramkowe prowadzenie, którego mimo szaleńczych prób ze strony gospodarzy nie oddali już do końca, powiększając ostatecznie przewagę do pięciu goli.