Historyczna chwila! Polak zmierzy się z legendą. "To tak, jakby Lewandowski zagrał z Pele"

2021-06-10 22:23
Jan Krzysztof Duda
Autor: EastNews Jan Krzysztof Duda

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda w dniach 5-12 lipca wystąpi w elitarnym turnieju szachów szybkich i błyskawicznych w Zagrzebiu. W jego trakcie Polak będzie miał okazję po raz pierwszy w karierze zagrać ze słynnym Garrim Kasparowem. Rosjanin to jeden z najlepszych szachistów w historii tej dyscypliny. Co więcej nadal prezentuje wyborną dyspozycję.

- Jestem podekscytowany. Do tej pory czytałem jego książki, uczyłem się z jego partii oraz grałem w drużynie Europy w Pucharze Narodów, której był kapitanem. Teraz czeka mnie to, o czym marzyłem - pojedynek przy szachownicy. Wydaje mi się, że jestem do niego dobrze przygotowany. Przejrzałem w swoim życiu chyba wszystkie partie Garriego. Ale prawda jest taka, że ten pojedynek dla mnie będzie pewnie tym, czym dla Roberta Lewandowskiego spotkanie w meczu Pelego. Z tym że Kasparow ciągle prezentuje bardzo wysoki poziom sportowy i nie jest łatwym rywalem dla nikogo. Emocje pewnie zadecydują o wyniku bardziej niż forma sportowa – powiedział PAP najlepszy polski szachista.

Wielki sukces Jana-Krzysztofa Dudy! Polak znów postawił się mistrzowi świata

Croatia Grand Chess Tour Rapid and Blitz Tournament to druga impreza cyklu turniejów Grand Chess Tour, rozgrywanych w szachach szybkich i błyskawicznych. Pula nagród wynosi 150 tys. dolarów.

Garri Kasparow
Autor: EAST NEWS Garri Kasparow

Na liście startowej obok Dudy są m.in. arcymistrzowie z czołowej dwunastki rankingu FIDE: Rosjanie Jan Niepomniaszczi i Aleksander Griszczuk, Szachrijar Mamiedjarow z Azerbejdżanu, Holender Anish Giri i Francuz Maxime Vachier-Lagrave, byli mistrzowie świata Kasparow i Viswanathan Anand z Indii czy zwycięzca styczniowego superturnieju w Wijk aan Zee Holender Jorden van Foreest.

W Kongresni Centar NSK w Zagrzebiu elita światowych arcymistrzów będzie rywalizować systemem każdy z każdym w dziewięciu rundach szachów szybkich i 18 rundach blitza.

Polak uczestniczył już w takim turnieju w 2019 roku w Paryżu. Będąc wówczas zawodnikiem z najniższym rankingiem, podzielił pierwsze miejsce w turnieju szachów błyskawicznych z Anandem.

Gigantyczny sukces Dudy! Pokonał najlepszego zawodnika na świecie

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze