Piłka nożna

i

Autor: pixabay.com Piłka nożna

Imprezy sportowe w Rosji już są odwoływane, a następne czekają w kolejce

2022-02-24 12:11

W związku z agresją Rosji na Ukrainę świat sportu zaczyna poważnie rozważać możliwość odwoływania imprez zaplanowanych w najbliższym czasie w kraju agresora. Dotyczy to wielu dyscyplin, od piłki nożnej, przez sporty zimowe, po siatkówkę. Prezes piłkarskiej federacji Szwecji Karl-Erik Nilsson przyznał, że w obecnej sytuacji politycznej po inwazji na Ukrainę ewentualny mecz z Rosją w barażach o awans do mistrzostw świata wydaje się raczej nie do pomyślenia.

Szwedzi 24 marca w półfinale baraży zmierzą się z Czechami, a zwycięzca tego spotkania pięć dni później na wyjeździe w meczu decydującym o awansie do mundialu ma zagrać na wyjeździe z lepszym z pary Rosja – Polska. „To możliwy scenariusz, ale przy uczuciach, jakie towarzysząc nam, gdy się dziś rano obudziliśmy, raczej nie do pomyślenia jest, abyśmy za kilka tygodni mieli zagrać mecz piłkarski w Rosji" – powiedział Reutersowi Nilsson. „Patrząc na to tu i teraz, nie ma się żadnej ochoty, by grać w Rosji” – dodał. Nilsson podkreślił, że należy skierować wszelkie ciepłe myśli do przyjaciół Ukraińców. „To okropne, co tam się stało. Piłka nożna powinna być postrzegana jako coś mniej ważnego w środku tego piekła” – zaznaczył 64-letni były sędzia, który jednak nie przesądzał sprawy wykluczenia reprezentacji Rosji z rozgrywek i odebrania jej szansy występu w mistrzostwach świata.

Tak Polacy solidaryzują się z Ukrainą

„W takich sytuacjach nie należy szukać szybkich rozwiązań. W przyszłości będziemy przecież musieli obok siebie żyć, obcować ze sobą. Powinniśmy dać sobie czas i zastanowić się, jakie działania będą potrzebne. Na razie czekamy na złożenie broni oraz nastanie pokoju” – zauważył.

Siatkarski mistrz Polski Jurij Gladyr w szoku po ataku Rosji na jego kraj. „Putin jest szaleńcem”

PZPN zwrócił się już do FIFA o pilne wyjaśnienie kwestii związanych z organizacją meczu z Rosją w Moskwie. Przeniesienie spotkania w inne miejsce jest możliwe, jeśli FIFA i UEFA uznają, że w Moskwie nie jest bezpiecznie.

Także działacze sportów zimowych podejmują ostre krok. Finałowe zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie na torach naturalnych, które przejazdami treningowymi miały się rozpocząć w czwartek w Moskwie, zostały odwołane – poinformowała międzynarodowa federacja (FIL). Jak przekazał dyrektor FIL Andreas Castiglioni po spotkaniu z przedstawicielami poszczególnych reprezentacji, wszystkie ekipy zostały poproszone o natychmiastowe opuszczenie Moskwy. Ma to związek z rozpoczętą w nocy ze środy na czwartek operacją militarną Rosji na Ukrainie.

Władysław Kozakiewicz krytykuje Putina. Termin wojny nie był przypadkowy! Poświęci piłkarzy?

Z kolei władze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) podczas weekendowych zawodów Pucharu Świata w fińskim Lahti rozważą odwołanie finału tego cyklu, który w dniach 18-20 marca ma się odbyć w rosyjskiej Tiumeni. Jak poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA, decyzja o odwołaniu zawodów jest możliwa w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy.

W marcu pod egidą FIS mają się odbyć w Rosji także inne zawody - Puchar Świata w skokach narciarskich kobiet w Niżnym Tagile i Czajkowskim oraz Puchar Świata w skokach akrobatycznych na nartach w Moskwie.

Świat sportu reaguje na wybuch wojny na Ukrainie. "FIFA ma PI******NY obowiązek"

Na przełomie sierpnia i września Rosja ma być gospodarzem MŚ siatkarzy, rozgrywanych w 10 miastach. Czy ta impreza odbędzie się zgodnie z planem, w tej chwili nie wiadomo. Decyzję jest władna podjąć międzynarodowa federacja FIVB.

Sonda
Czy mecz Rosja - Polska powinien się odbyć?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze