Jorge Vilda, trener repr piłkarskiej Hiszpanii kobiet

i

Autor: AP Photo/Bill Kostroun Jorge Vilda, trener repr piłkarskiej Hiszpanii kobiet

Afera w futbolowej reprezentacji

Jest wniosek o dymisję trenera piłkarskiej kadry. Federacja odpowiada stanowczo

2022-09-23 12:27

Czy dojdzie do dymisji trenera futbolowej kadry w związku z protestem jego podopiecznych? Taki dylemat mają w tej chwili władze piłkarskie na Płw. Iberyjskim. Tamtejsza federacja poinformowała, że 15 piłkarek zapowiedziało, iż zrezygnuje z gry w reprezentacji Hiszpanii kobiet, o ile główny trener Jorge Vilda nie zostanie zwolniony.

Zawodniczki poskarżyły się na szkoleniowca, twierdząc, że jego styl pracy źle wpływa na ich stan emocjonalny i zdrowie. Odpowiedź władz związku piłkarskiego Hiszpanii była jednak ostra, stanowcza i jednoznaczna. Jak przekazali szefowie tamtejszego futbolu, nie ma mowy o tym, by piłkarki kwestionowały obecność szkoleniowca i decydowały o tym, czy ma on nadal piastować funkcję. – Tego typu zabiegi są dalekie od wzorcowych i pozostają poza wartościami piłki nożnej oraz sportu – stwierdza oświadczenie federacji. – Podejmowanie takich decyzji nie leży w kompetencjach sportowców.

Robert Lewandowski rozgoryczony po porażce z Holandią: Była niemoc i bezradność

Pojawiło się przy okazji także ostrzeżenie związku przed eskalacją konfliktu i odmową gry. Jak podkreślono w odpowiedzi na stanowisko zawodniczek, odmowa gry w reprezentacji jest bardzo poważnym wykroczeniem i może wiązać się z sankcjami od dwóch do pięciu lat dyskwalifikacji. Zapowiedziano też, że efektem podobnych działań piłkarek będzie ich niepowoływanie do kadry w przyszłości– chyba że przyznają się do błędu i wyrażą skruchę.

Dariusz Szpakowski przyłapany przez kamery na meczu Polaków. Zobacz, jak teraz wygląda

– Federacja będzie zabiegać tylko o zawodniczki zaangażowane w pracę na rzecz reprezentacji narodowej, nawet jeśli będzie to oznaczało pracę z młodzieżą – poinformowano w zdecydowanym stanowisku piłkarskiej federacji Hiszpanii. – Nie jest to kwestia sportu, tylko godności. Sprawa nie podlega negocjacjom. Reprezentacja narodowa potrzebuje sportowców zaangażowanych w projekt, broniących naszych barw i dumnych z noszenia hiszpańskiej koszulki – podsumowano.

41-letni Vilda jest trenerem reprezentacji od 2015 roku i poprowadził drużynę do ćwierćfinału ME 2022. W nim jednak faworyzowane Hiszpanki uległy po dogrywce późniejszym mistrzyniom, Angielkom.

Sonda
Czy Michał Skóraś powinien zagrać przeciwko Walii w wyjściowym składzie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze