Kowalczyk zdobyła brązowy medal!

2009-02-19 14:07

Justyna Kowalczyk zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w biegu na 10 km techniką klasyczną podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w czeskim Libercu. Zawody wygrała Finka Aino Kaisa Saarinen.

Justyna Kowalczyk ruszyła na trasę jako 74 zawodniczka. Po niej wystartowała jako ostatnia, liderka Pucharu Świata Finka Aino Kaisa Saarinen.

Polka od początku biegła dobrze, jednak na pierwszym pomiarze czasowym miała niespełna pięć sekund straty do Saarinen i była druga. Na czwartym kilometrze Kowalczyk odrobiła tę stratę z nawiązka i wyszła na prowadzenie. 3000 metrów dalej zawodniczka AZS AWF Katowice spadła na trzecie miejsce za Saarinen i Marianną Longą z Włoch, Polka w tym momencie traciła do liderki 3,9 sekundy.

Na kolejnym pomiarze czasowym (8,15 km) Kowalczyk wyprzedziła Longę, ale zwiększyła się jej strata do Finki. Kilometr przed metą przewaga Saarinen nad Polką wynosiła już 10 sekund i stało się niemal pewne, że to liderka Pucharu Świata zostanie mistrzynią świata. Ostatecznie drugie miejsce zajęła Marianna Longa, a trzecie nasza reprezentantka Justyna Kowalczyk.

Nieźle spisała się również inna Polka, Kornelia Marek, która zajęła 29. miejsce. Martyna Galewicz natomiast była 59., a Paulina Maciuszek 61.