Władimir Putin, Kamil Bortniczuk

i

Autor: AP, Marcin Smulczyński/Super Express Władimir Putin i Kamil Bortniczuk

Minister Bortniczuk: Należy całkowicie odłączyć rosyjski sport od świata

2022-03-24 15:45

Minister sportu Kamil Bortniczuk przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii, gdzie 24 marca spotkał się podsekretarzem stanu ds. sportu i turystyki Nigelem Huddlestonem. Potem będzie w Glasgow na meczu Szkocja – Polska. Przy okazji jeszcze raz twardo wypowiedział się na temat sankcji wobec rosyjskiego sportu po rozpętaniu wojny w Ukrainie. „Rosyjski sport powinien zostać całkowicie odłączony od świata” stwierdził Bortniczuk.

Jego zdaniem to jedyna metoda „by nie dawać Władimirowi Putinowi możliwości legitymizowania zbrodniczych działań na Ukrainie, ale też ze względu na patologie, które wcześniej w nim były”. Bortniczuk zaznaczyl, że między inymi na te tematy rozmawiał z brytyjskim ministrem. – Z ministrem Huddlestonem współpracowało nam się bardzo dobrze w ostatnich tygodniach, gdy walczymy o to, żeby odłączyć rosyjski sport, żeby odłączyć Putinowi i Łukaszence możliwość wykorzystywania sportu do legitymizowania tych zbrodniczych działań, które wspólnie prowadzą na Ukrainie. Mój brytyjski odpowiednik był zawsze jastrzębiem w tej kwestii i nie trzeba go było namawiać do tego, by obejmować rosyjski sport najdalej idącymi sankcjami – powiedział polskim dziennikarzom w Londynie minister Bortniczuk.

Władze FIFA przed kolejną trudną decyzją. Ukraina zagra na mundialu?

Jan Tomaszewski: Trzeba wykluczyć Rosjan z każdej dyscypliny! | Futbologia

– To spotkanie daje możliwość, aby przedyskutować to, co będziemy robić w następnych krokach. Będę namawiać Huddlestona, byśmy zbudowali bardzo szeroką koalicję ministrów sportu wolnego świata, która będzie się domagała od światowych federacji, na czele z MKOl-em, zupełnego wykluczenia Rosjan – dodał szef polskiego sportu.

Szokujące słowa o wojnie na Ukrainie. Sonda uliczna przyprawia o ciarki [WIDEO]

Przyznał jednak, że o ile, co do wykluczania reprezentacji Rosji czy Białorusi z rozgrywek nie ma wątpliwości, to kwestia rosyjskich czy białoruskich zawodników występujących w dyscyplinach indywidualnych jest bardziej złożona. Szczególnie dotyczy to takich dyscyplin, gdzie zawodnicy nie są wystawiani przez swoje krajowe związki sportowe, jak np. w tenisie, czyli występują przede wszystkim pod własnymi nazwiskami.

Według Kamila Bortniczuka, obecne sankcje nie są jeszcze wystarczające, o czym świadczy chociażby to, że mimo zawieszenia piłkarskiej reprezentacji Rosji, związek piłkarski tego kraju mógł złożyć w środę swoją kandydaturę do organizacji mistrzostw Europy w 2028 lub 2032 r.

Będzie zawieszenie za popieranie najazdu? Iwan Kuliak pod dyscyplinarną lupą

– Uważam, że powinniśmy pójść dalej. Jeszcze zanim doszło do inwazji na Ukrainę, rosyjski sport był przykładem bardzo wielu patologii. Było bardzo wiele skandali o charakterze dopingowym, były sytuacje, gdy rosyjscy sportowcy, którzy mieli występować pod neutralną flagą, naruszali to, występując w strojach takich, by przypominały barwy Rosji. Ale też mieliśmy bardzo niebezpieczny proceder faktycznego kupowania za rosyjskie petrodolary stanowisk w zarządach światowych federacji sportowych. Stąd postulaty, by rosyjski sport całkowicie wyłączyć – wyjaśniał minister Bortniczuk.

Sonda
Jak oceniasz decyzję o wykluczeniu Rosji z życia sportowego?
Najnowsze