Autor: Wikipedia

Przegrał z chorobą

Nie żyje David Wilkie. Był ikoną pływania, medalistą największych imprez

2024-05-22 21:15

Brytyjski sport poniósł bolesną stratę. Nie żyje David Wilkie, znakomity przed laty pływak. Był rekordzistą świata i złotym medalistą największych imprez, z igrzyskami olimpijskim włącznie. Miał 70 lat.

Wilkie był Szkotem, ale pływacy z Wysp startują pod flagą Zjednoczonego Królestwa podczas największych imprez. Największy sukces odniósł w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, kiedy wygrał wyścig na 200 m stylem klasycznym, bijąc przy okazji rekord świata o ponad 3 sekundy. Łącznie w Montrealu zdobył trzy medale. Był też trzykrotnym mistrzem świata, oraz dwukrotnym mistrzem Europy z Wiednia w 1974 roku.

W 1982 roku został przyjęty do International Swimming Hall of Fame czyli Międzynarodowej Galerii Sław Pływania. W ostatnich latach zmagał się z chorobą nowotworową, z którą ostatecznie przegrał, o czym poinformowali jego bliscy. - Rodzina Davida Wilkiego z wielkim smutkiem informuje o jego śmierci. Zmarł spokojnie dzisiejszego ranka, otoczony przez rodzinę. Odszedł po dzielnej walce z nowotworem - napisali bliscy znakomitego pływaka.

Zbigniew Boniek podsumował Jacka Góralskiego! Jaśniej o "zerowaniu" butelki się nie da, nie krył opinii!

Quiz. Rozpoznasz polskich mistrzów sportu z PRL-u? 15/15 to obowiązek kibica!

Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od jednej z największych legend. Trzykrotna mistrzyni olimpijska, która nadal dzierży rekord Polski w biegu na 400 m to...