Félix Sienra

i

Autor: MIGUEL ROJO/AFP/East News Félix Sienra

przykre wieści

Nie żyje Felix Sienra. Legendarny olimpijczyk miał 107 lat, pamiętał pierwszy mundial w historii

2023-02-01 14:37

Świat obiegła niezwykle przykra wiadomość. W wieku aż 107 lat zmarł Felix Sienra, urugwajski żeglarz, uznawany za najstarszego żyjącego olimpijczyka. Wziął on udział w igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1948 roku. Jeszcze wcześniej miał okazję śledzić wyniki... pierwszego piłkarskiego mundialu w historii, który odbywał się właśnie w jego rodzinnym Urugwaju.

Felix Sienra był niezwykle ważną postacią dla urugwajskiego sportu. Choć medalu na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1948 nie zdobył, to później pełnił funkcję m.in. wiceprzewodniczącego Urugwajskiego Komitetu Olimpijskiego. Na samych igrzyskach zajął on 6. miejsce na 21 zawodników startujących w zawodach żeglarskich w klasie Firefly.

Zmarł Felix Sienra. Na własne oczy widział pierwszy mundial

Sienra urodził się w 21 stycznia 1916 roku, co pozwoliło mu na własne oczy zobaczyć historyczne wydarzenie. W 1930 roku, gdy przyszły żeglarz miał 14 lat, odbyły się pierwsze w historii mistrzostwa świata w piłce nożnej i Sienra miał tę przyjemność oglądać ich finał. W pierwszym mundialu udział wzięło tylko 13 drużyn, a zwycięzcą zostali gospodarze, którzy w finale pokonali Argentynę.

Co ciekawe, Felix Sienra mimo zaawansowanego wieku długo pozostawał aktywny i w rozmowie z „Die Welt” przyznał, że po raz ostatni wybrał się na rejs żaglówką w wieku... 100 lat! Urugwajski żeglarz odszedł w poniedziałek 30 stycznia 2023 roku. – Z przykrością informujemy o śmierci Feliksa Sienry, byłego wiceprzewodniczącego Urugwajskiego Komitetu Olimpijskiego i reprezentanta urugwajskiej flagi w żeglarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1948 roku – czytamy w komunikacie Urugwajskiego Komitetu Olimpijskiego.

Sonda
Czekasz na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze