Igrzyska olimpijskie

i

Autor: Pixabay Igrzyska olimpijskie

Decyzja MKOl-u

Niespodziewana decyzja w sprawie rosyjskich sportowców! MKOl bliski podjęcia absurdalnej decyzji

2023-01-25 21:58

24 lutego 2022 roku, rozpoczął się atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Przez zaistniałą sytuację, sportowcy z państwa agresora oraz Białorusi zostali zawieszeni w wielu dyscyplinach mowa o m.in. międzynarodowej organizacji UEFA oraz FIFA. Sportowcy otrzymali zakaz startów podczas igrzysk olimpijskich. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego postanowiła wzmocnić sankcję, ale z drugiej strony pozwolić na starty.

W lutym 2022 roku rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Na działania agresora natychmiast zareagował świat sportu, nie dając możliwości występów rosyjskim sportowcom w wydarzeniach międzynarodowych. Przy zaistniałej sytuacji postawili się reprezentanci Polski w piłce nożnej, ponieważ nie zgodzili się rozegrać meczu barażowego do mistrzostw świata właśnie z rosyjskim zespołem. Wiele państw odwróciło się od "Sbornej", kierując pomoc dla Ukrainy. 

Tego chce MKOl! Wzmocnić sankcje, ale pozwolić na start w igrzyskach olimpijskich

25 stycznia odbyło się posiedzenie Rady Wykonawczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Podczas zebrania zostały poruszone trzy główne tematy, czyli: sankcję dla Rosjan i Białorusinów, solidarność Ruchu Olimpijskiego z ukraińskimi zawodnikami oraz możliwość startu dla rosyjskich i białoruskich sportowców. - Żadnemu sportowcowi nie należy uniemożliwiać udziału w zawodach tylko z powodu paszportu. Należy zatem dalej badać możliwości startów na ściśle określonych warunkach. MKOl z zadowoleniem przyjmuje i docenia ofertę Azjatyckiej Rady Olimpijskiej, by dać tym sportowcom (z Rosji i Białorusi) dostęp do azjatyckich zawodów kwalifikacyjnych do IO - można przeczytać w komunikacie.

Warto zaznaczyć, że sankcję będą wzmocnione w sprawie elementów, które będą wskazywać na te kraje. - Żadna flaga, hymn, barwy ani żadne inne elementy identyfikacyjne tych krajów nie będą eksponowane na żadnym wydarzeniu sportowym lub spotkaniu, w tym na całym obiekcie - zaznaczono.

Innego zdania jest prezydent Ukrainy - Wołodymyr Zełenski. - Szczególnie podkreślałem, że dla sportowców z Rosji nie powinno być miejsca na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r. - przekazał za pomocą "Telegrama" Zełenski.

Sonda
Czy Rosja i Białoruś powinna mieć całkowity zakaz startów na IO?
Najnowsze