Igrzyska olimpijskie

i

Autor: Pixabay Igrzyska olimpijskie

Decyzja MKOl-u

Niespodziewana decyzja w sprawie rosyjskich sportowców! MKOl bliski podjęcia absurdalnej decyzji

2023-01-25 21:58

24 lutego 2022 roku, rozpoczął się atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Przez zaistniałą sytuację, sportowcy z państwa agresora oraz Białorusi zostali zawieszeni w wielu dyscyplinach mowa o m.in. międzynarodowej organizacji UEFA oraz FIFA. Sportowcy otrzymali zakaz startów podczas igrzysk olimpijskich. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego postanowiła wzmocnić sankcję, ale z drugiej strony pozwolić na starty.

W lutym 2022 roku rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Na działania agresora natychmiast zareagował świat sportu, nie dając możliwości występów rosyjskim sportowcom w wydarzeniach międzynarodowych. Przy zaistniałej sytuacji postawili się reprezentanci Polski w piłce nożnej, ponieważ nie zgodzili się rozegrać meczu barażowego do mistrzostw świata właśnie z rosyjskim zespołem. Wiele państw odwróciło się od "Sbornej", kierując pomoc dla Ukrainy. 

Tego chce MKOl! Wzmocnić sankcje, ale pozwolić na start w igrzyskach olimpijskich

25 stycznia odbyło się posiedzenie Rady Wykonawczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Podczas zebrania zostały poruszone trzy główne tematy, czyli: sankcję dla Rosjan i Białorusinów, solidarność Ruchu Olimpijskiego z ukraińskimi zawodnikami oraz możliwość startu dla rosyjskich i białoruskich sportowców. - Żadnemu sportowcowi nie należy uniemożliwiać udziału w zawodach tylko z powodu paszportu. Należy zatem dalej badać możliwości startów na ściśle określonych warunkach. MKOl z zadowoleniem przyjmuje i docenia ofertę Azjatyckiej Rady Olimpijskiej, by dać tym sportowcom (z Rosji i Białorusi) dostęp do azjatyckich zawodów kwalifikacyjnych do IO - można przeczytać w komunikacie.

Warto zaznaczyć, że sankcję będą wzmocnione w sprawie elementów, które będą wskazywać na te kraje. - Żadna flaga, hymn, barwy ani żadne inne elementy identyfikacyjne tych krajów nie będą eksponowane na żadnym wydarzeniu sportowym lub spotkaniu, w tym na całym obiekcie - zaznaczono.

Innego zdania jest prezydent Ukrainy - Wołodymyr Zełenski. - Szczególnie podkreślałem, że dla sportowców z Rosji nie powinno być miejsca na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r. - przekazał za pomocą "Telegrama" Zełenski.

Sonda
Czy Rosja i Białoruś powinna mieć całkowity zakaz startów na IO?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze