Oficjalnie: Amerykanie bojkotują dyplomatycznie igrzyska zimowe w Pekinie

2021-12-06 20:29
Igrzyska olimpijskie, zimowe igrzyska, ZIO, Pekin 2022, medale
Autor: Olympics.org Tak wyglądają medale zimowych igrzysk olimpijskich 2022 w Pekinie

Na ten gest zanosiło się od jakiegoś czasu, od kiedy temat zasygnalizował prezydent USA Joe Biden. W poniedziałek 6 grudnia administracja amerykańska już oficjalnie ogłosiła dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, które odbędą się w lutym 2022 roku.

Rząd amerykański w związku z tym poinformował, że nie zamierza wysłać do Chin żadnych przedstawicieli dyplomatycznych na zawody olimpijskie – ma to związek z zarzutami o łamanie praw człowieka przez Kraj Środka w regionie Sinciang, w którym mają trwać prześladowania grupy etnicznej Ujgurów. Bojkot potwierdziła w poniedziałek 6 grudnia rzecznik Białego Domu Jen Psaki. Jak podkreśliła, administracja Bidena w ten sposób „wysyła jasny sygnał”, że nie przejdzie obojętnie obok łamania praw człowieka w Chinach. „Administracja nie wyśle żadnej delegacji ani przedstawiciela oficjalnego, który by reprezentował USA na igrzyskach zimowych w Pekinie w 2022 roku, biorąc pod uwagę trwające ludobójstwo i zbrodnie ChRL przeciwko ludzkości w Sinciangu” – przekazała rzecznik Białego Domu.

Paulo Sousa niedługo ma trafić na dywanik u Cezarego Kuleszy. Jest jedno "ale"

Przy okazji poinformowano, że nie oznacza to, że w igrzyskach nie wezmą udziału sportowcy USA. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych, jak mówiła Psaki, ma „pełne poparcie”. Jednak rząd amerykański nie będzie brał udziału w świętowaniu samych igrzysk.

UEFA nie zamierza tolerować kosmicznych zwycięstw w eliminacjach! Szykują się zmiany

Obecność oficjalnej delegacji rządowej oznaczałaby potraktowanie igrzysk jak normalnych zawodów, a w obliczu rażących naruszeń praw człowieka i okrucieństw ChRL w Sinciangu my po prostu nie możemy tego zrobić” – powiedziała Jen Psaki. Zapytana czy USA próbują skłonić innych sojuszników do przyłączenia się do bojkotu dyplomatycznego, Psaki odparła, że Biały Dom poinformował sojuszników o kroku USA i pozostawia im prawo do podjęcia własnych decyzji.

Skandal po meczu Lewandowskiego. „Ten sędzia sprzedawał mecze”

Czy Amerykanie wystartują w igrzyskach zimowych Pekin 2022?

Jednocześnie przedstawicielka prezydenta Bidena dodała, że Biały Dom uważa, iż nie byłoby właściwe karanie sportowców poprzez ogłoszenie pełnego bojkotu, który oznaczałby wycofanie kadry olimpijskiej USA z igrzysk w Pekinie.

Sonda
Czy Pekin to dobre miejsce na rozegranie zimowych igrzysk olimpijskich?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze