Otylia Jędrzejczak, Radosław Kawęcki

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express, Paweł Skraba/Super Express

Polscy pływacy zapowiedzieli bojkot MŚ, jeśli będą tam Rosjanie. Federacja odpowiada

2022-03-24 10:23

Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) była długo jedną z niewielu potężnych sportowych central, które dopuszczały udział rosyjskich i białoruskich sportowców w zawodach o randze mistrzowskiej. Reprezentanci Polski oraz prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak zapowiedzieli bojkot tegorocznych MŚ, jeśli pojawią się tam sportowcy z Rosji i Białorusi. Protest wywołał mocną, choć spóźnioną reakcję!

PZP opublikował oświadczenie Otylii Jędrzejczak, które skierowała w imieniu reprezentantów Polski: „Zarząd Polskiego Związku Pływackiego, w porozumieniu z reprezentantami Polski seniorów, podjął decyzję o bojkocie mistrzostw świata w pływaniu. Decyzja ta ma związek z decyzją Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) o dopuszczeniu do udziału zawodników z Rosji i Białorusi. Polskie środowisko pływackie, jak większość przedstawicieli wolnego świata, jest wstrząśnięte wydarzeniami, które dzieją się na Ukrainie. Napaść Federacji Rosyjskiej na niepodległy kraj musi wiązać się z wykluczeniem agresora ze społeczności międzynarodowej we wszystkich dziedzinach życia, w tym także w sporcie. Nikt z nas nie jest w stanie sobie dzisiaj wyobrazić sportowej rywalizacji z zawodnikami ani z Rosji, ani z Białorusi, która wspiera agresję na terenie Ukrainy. Jednocześnie informujemy, że jeśli FINA zmieni swoją decyzję i nie dopuści sportowców z Rosji i Białorusi do startu w najważniejszej tegorocznej światowej imprezie w pływaniu, polscy zawodnicy przystąpią do rywalizacji w mistrzostwach” – czytamy w piśmie polskiego związku.

Iga Świątek potrzebuje jednego zwycięstwa, żeby zostać liderką rankingu!

Pływanie, Polski Związek Pływacki, pismo, Otylia Jędrzejczak

i

Autor: PZP Pismo Polskiego Związku Pływackiego w sprawie bokjotu MŚ

FINA w końcu ugięła się pod szerokim naciskiem, bo przecież podobnego zdania są nie tylko polscy pływacy – bojkotem MŚ groziły i inne nacje. Wreszcie podjęła decyzję, że reprezentanci Rosji i Białorusi zostają wykluczeni z imprez pod egidą światowej federacji ze względu na udział tych państw w agresji na Ukrainę i z powodu złamania przez nie zasad pokoju olimpijskiego. FINA do tego momentu dopuszczała start Rosjan i Białorusinów pod neutralną flagą.

Były reprezentant Polski w areszcie! Jest podejrzewany o udział w procederze, pilne doniesienia

„Po tych decyzjach FINA została poinformowana przez Rosyjską Federację Pływacką o wycofaniu się wszystkich rosyjskich sportowców ze wszystkich imprez FINA do końca tego roku” – poinformowano w oświadczeniu. „FINA podtrzymuje swoje najsilniejsze potępienie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pragnie również potwierdzić swoje zaangażowanie we wspieranie Ukraińskiej Federacji Pływackiej, Nurkowania i Pływania Artystycznego w przygotowaniach do nadchodzących zawodów”. MŚ odbędą się między 18 czerwca a 3 lipca 2022 w Budapeszcie.

Rosyjscy sportowcy naciskają federacje. Chcą grać, wysłali specjalne pismo

Radosław Kawęcki szósty raz mistrzem Europy w pływaniu!

Biuro FINA podjęło również decyzję o odebraniu Rosji organizacji mistrzostw świata na krótkim basenie. Zawody miały się odbyć w grudniu 2022 r. w Kazaniu. Trwają poszukiwania nowego gospodarza.

Sonda
Czy białoruski sport powinien być zbojkotowany tak jak rosyjski?
Najnowsze