Olimpizm, igrzyska olimpijskie, Thomas Bach, Władimir Putin, MKOl

i

Autor: AP Szef MKOl Thomas Bach i prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu w 2014 roku

Igrzyska z Rosją i Białorusią?

Tak Rosjanie będą omijać europejską ścieżkę kwalifikacji olimpijskich. Podano szczegóły

2023-01-30 15:45

Wiadomo już, jaką drogą rosyjski i białoruscy sportowcy mieliby się kwalifikować do letnich igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu, o ile zostanie ostatecznie zaaprobowany ostatni pomysł Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by mnie przekreślać udziału reprezentantów tych nacji jedynie ze względu na posiadany paszport. Pomocną dłoń wyciąga… Azja.

Przeciwko takiej możliwości, poza napadniętą zbrojnie przez Rosję Ukrainą, protestuje wiele krajów, na czele z Polską. MKOl wydaje się jednak niewzruszenie zmierzać w stronę pomysłu, by sankcjami obejmować państwa i rządy, a nie izolować poszczególnych sportowców i pozostawić im szansę olimpijską na zasadach neutralności. Sprawa nabrała rozpędu teraz, bo rok 2023 jest kluczowy, jeśli chodzi o możliwość olimpijskiej kwalifikacji w wielu dyscyplinach.

Polski Komitet Olimpijski odrzuca możliwość startu Rosjan w igrzyskach. „Rywalizacja oprawcy i ofiary na jednej sportowej arenie”

Tymczasem przewodniczący Rady Olimpijskiej Azji (OCA), Randhir Singh, ujawnił, że tworzony jest system kwalifikacji, który umożliwi rosyjskim i białoruskim sportowcom rywalizację o miejsca na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. W Europie sportowcy tych nacji nie są mile widziani oraz zostali w praktyce odizolowani, stąd próba obejścia klasycznej ścieżki kwalifikacyjnej.

Ukraina reaguje na informacje o możliwym starcie Rosjan na igrzyskach. Stanowczy ruch, trudno się dziwić

W wywiadzie dla „Indian Express” wyjaśnił, że możliwe byłoby to poprzez starty w imprezach azjatyckich. Jednocześnie obiecał, że zawodnicy z kontynentu nie będą stratni w przypadku rozdziału medali ani miejsc kwalifikacyjnych do IO Paryż 2024. Kluczową imprezą kwalifikacyjną, w której mogliby wziąć udział Rosjanie i Białorusini, mogą być Igrzyska Azjatyckie (23 września – 8 października 2023) w chińskim Hangzhou.

Skandal! MKOl chce dopuścić Rosjan do igrzysk. Minister Kamil Bortniczuk: „Nie powinniśmy pozwolić”

Singh ogłosił, że OCA współpracuje z MKOl i federacjami międzynarodowymi w celu stworzenia ścieżki kwalifikacji olimpijskich dla zawodników z Rosji i Białorusi bez utraty miejsc kwotowych, które już obowiązują dla azjatyckich sportowców.

Najnowsze