Igrzyska Olimpijskie w Pekinie: Biały Dom ogłosił dyplomatyczny bojkot. Chodzi o ludobójstwo

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Igrzyska Olimpijskie w Pekinie: Biały Dom ogłosił dyplomatyczny bojkot. Chodzi o ludobójstwo

Igrzyska olimpijskie z Rosją?!

Polski Komitet Olimpijski odrzuca możliwość startu Rosjan w igrzyskach. „Rywalizacja oprawcy i ofiary na jednej sportowej arenie”

2023-01-29 13:10

Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, odniósł się do stanowiska zaprezentowanego kilka dni temu przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Przypomnijmy, że MKOl. ogłosił, iż rozważa możliwość dopuszczenia sportowców z Rosji Białorusi do startu w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku. – Do czasu zakończenia barbarzyńskiej wojny w Ukrainie żaden rosyjski i białoruski sportowiec nie powinien brać udziału w jakichkolwiek zawodach międzynarodowych, także igrzyskach olimpijskich – stwierdził szef PKOl.

„PKOl był, jest i będzie solidarny z Ukrainą, ukraińskim narodem i sportowcami. Nasze stanowisko jest spójne ze stanowiskiem Polski i polskich władz. Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o dopuszczeniu zawodników tych krajów do rywalizacji sportowej – z uwzględnieniem określonych przez MKOl wymagań – jest decyzją Komitetu Wykonawczego MKOl, a więc ścisłego kierownictwa MKOl” – podkreśla szef PKOl. w opublikowanym oświadczeniu.

W osobnym komunikacie PKOl potwierdził, że w trzeciej edycji Igrzysk Europejskich, która odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Krakowie i Małopolsce, Rosjan i Białorusinów zabraknie.

„Taką decyzję już w ubiegłym roku podjęły Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) i Polski Komitet Olimpijski. Stanowisko to jest obowiązujące i niezmienne” – napisano.

Skandal! MKOl chce dopuścić Rosjan do igrzysk. Minister Kamil Bortniczuk: „Nie powinniśmy pozwolić”

Cytowany w tej publikacji Kraśnicki dodał, że jego zdaniem nie jest możliwe uczestnictwo reprezentantów tych krajów w największej multidyscyplinarnej imprezie sportowej w Europie w 2023 roku. „Podobnie jak rywalizacja oprawcy i ofiary na jednej sportowej arenie" – podkreślił.

Nie zmienia to faktu, że ta sama organizacja EOC wydała właśnie oświadczenie zbieżne co do zasadniczego tonu ze stanowiskiem MKOl. w sprawie ewentualnego dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do startu w igrzyskach. Pobrzmiewa tam ten sam wątek: sportowiec nie powinien mieć przeszkód w starcie jedynie ze względu na posiadany paszport.

Ukraina reaguje na informacje o możliwym starcie Rosjan na igrzyskach. Stanowczy ruch, trudno się dziwić

Tymczasem strona ukraińska wzmocniła ostatnio ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił szefa MKOl. Thomasa Bacha do Bachmutu, żeby na własne oczy zobaczył, że „neutralność nie istnieje” – odnosząc się do możliwości startu Rosjan pod neutralną flagą. – Jest oczywiste, że każda neutralna flaga, pod którą startuje rosyjski sportowiec, splamiona jest krwią – dodał szef ukraińskiego państwa.

Doszło do tego, że Ukraiński Komitet Olimpijski zbierze się 3 lutego na nadzwyczajnej sesji i przedyskutuje możliwość bojkotu igrzysk letnich w Paryżu, gdyby okazało się, że Rosja i Białoruś zostaną dopuszczone do rywalizacji.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze