Eduard Grigoriew (po prawej) w zwycięskiej walce o brąz

Autor: Paweł Skraba

Wnuk zesłańca do Rosji zdobywa medal dla Polski. Kolejny medal w ME w zapasach

2021-04-22 11:05

Trzy medale mieli w dorobku polscy zapaśnicy po dwóch dniach finałów mistrzostw Europy w Warszawie. Zapewniony był już czwarty, dzięki awansowi Roksany Zasiny do finału w wadze 55 kg. Wszystkie laury wywalczone zostały w stylu wolnym. Specjaliści stylu klasycznego jeszcze nie rozpoczęli rywalizacji na matach hali Torwar.

Po srebrze Krzysztofa Bieńkowskiego (65 kg) i brązie Radosława Barana (97 kg) miejsce na podium wywalczył EDUARD GRIGORIEW w wadze 61 kg. W walce o brązowy krążek pokonał 4:2 Bułgara Georgi Wangełowa.

25-letni Grigoriew to skośnooki Rosjanin pochodzący z Wiłujska na Syberii. Jest wnukiem polskiego zesłańca do Jakucji. Do roku 2019 reprezentował Rosję, ale wyraził chęć startowania w barwach polskich. Od ubiegłego roku walczy z polską licencją. W barwach Polski może startować w zawodach poza igrzyskami olimpijskimi. Nie posiada bowiem polskiego obywatelstwa, ale podjął starania o nie. Reprezentuje Mazowsze Teresin.

W ME na warszawskim Torwarze Grigoriew wygrał cztery walki. Potknął się tylko w pojedynku o brąz z… Rosjaninem Absagadżim Magomiedowem.

Mistrzostwa Europy pierwotnie zaplanowane były w lutym br. Przeniesiono je z powodów bezpieczeństwa sanitarnego. Nie stanowią imprezy kwalifikującej do igrzysk w Tokio. O pozostałe kwalifikacje przyjdzie walczyć zapaśników na turnieju w Sofii (6-9 maja).