ZMARŁ wybitny trener. PIĘKNE pożegnanie naszej mistrzyni

2021-01-26 18:32 bnm
Znicz, płomień
Autor: Dreamstime

W wieku 72 lat zmarł nagle Jan Wiederek, który w przeszłości prowadził reprezentację Polski w pływaniu. To pod jego wodzą pierwsze kroki w kadrze stawiała Otylia Jędrzejczak.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 25 stycznia 2021 zmarł nagle Jan Wiederek bardzo zasłużony dla Polskiego Związku Pływackiego zawodnik, trener, działacz. Jako pływak klubów KSZO Ostrowiec i AZS AWF Warszawa był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Następnie był zawodnikiem piłki wodnej Legii Warszawa. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął działalność trenerską. Był trenerem kadry narodowej pływania oraz juniorów i seniorów piłki wodnej. Po utworzeniu szkoły mistrzostwa sportowego w Raciborzu został oddelegowany z PZP i w latach 1978-1986 był jednym z jej pierwszych trenerów" - czytamy w komunikacie na stronie Polskiego Związku Pływackiego.

Sześciotygodniowy turniej siatkarskiej Ligi Narodów w Polsce? Prezes PZPS zabrał głos

"W latach 1986-1996 był trenerem AZS AWF Warszawa i wykładowcą w AWF Warszawa. Jako trener wychował wielu mistrzów, rekordzistów i reprezentantów kraju. W latach 1996-2018 pełnił w Polskim Związku Pływackim kolejno funkcje trenera kadry, trenera kadry olimpijskiej i kierownika szkolenia. W roku 2004 został wyróżniony najwyższym w Związku tytułem Honorowego Członka PZP".

Niezwykle wzruszająco pożegnała trenera Otylia Jędrzejczak. To właśnie Wiederek "wymyślił" dystans 200. metrów stylem motylkowym dla Polki.

"Żegnaj Trenerze. Smutna wiadomość dotarła do środowiska pływackiego, odszedł wybitny trener SMS Racibórz, AZS AWF Warszawa, przez wiele lat trener wyszkolenia PZP, mąż, tata i dziadek. Gdy zostałam powołana do pierwszych zawodów kadry wystawił mnie 200 motylkiem, powiedziałam, że nie będę tego pływała, a on powiedział: będziesz. Usłyszałam wtedy pamiętaj "pierwszą setkę pływa się z głową a drugą z sercem" i tak zawsze to moje 200 pływałam !!! W mojej pamięci zostanie trener na zawsze!" – napisała mistrzyni olimpijska na Facebooku.

Piątkowska o Brodnickiej: kłamała przez cały proces [WYWIAD]

Anita Włodarczyk, Otylia Jędrzejczak, Iga Baumgart ćwiczyły z 250 dziewczynami
Najnowsze