Nie żyje wicemistrzyni świata. Zmarła była siatkarka i Mama naszego Kolegi

2021-02-23 16:25 dch
Znicz, płomień
Autor: Dreamstime

Była znakomitą siatkarką. Z reprezentacją kraju wywalczyła medale mistrzostw świata i Europy. Danuta Jośko-Żochowska (1931–2021) zmarła w warszawskim szpitalu z powodu koronawirusa.

Pochodziła z Lubelszczyzny. Była zawodniczką OWKS Lublin, a następnie przyszła do Legii, w której jej talent w pełni się rozwinął. W barwach wojskowego klubu zdobyła mistrzostwo Polski 1961 oraz pięć srebrnych medali.

W drużynie reprezentacyjnej zadebiutowała w kwietniu 1952 r., a cztery miesiące później sięgnęła po największy sukces w karierze: srebrny medal mistrzostw świata w Moskwie. Polska drużyna wygrała tam sześć meczów, ulegając jedynie zespołowi ZSRR.

I nie był to koniec medalowej passy Danuty Jośko-Żochowskiej. Wraz z koleżankami stawała także na trzecim stopniu podium MŚ 1956 i 1962. Zdobyła tez brąz mistrzostw Europy 1955.

W reprezentacji rozegrała 138 meczów w latach 1952–1963. Niedane jej było wystąpić w inauguracyjnym turnieju olimpijskim siatkówki kobiet, w Tokio 1964, gdzie brązowy krążek wywalczyły koleżanki.

Jej mężem był koszykarz i dziennikarz sportowy Ryszard Żochowski. Poznali się jako koledzy klubowi w Legii. Jej synem jest nasz kolega w „Super Expressie”, Marek Żochowski.

Bliskim Zmarłej składamy wyrazy serdecznego współczucia.

Aleksander Doba nie żyje
Najnowsze