Siatkówka. MŚ 2006, srebrny medal, Polacy, siatkarze, reprezentacja Polski

i

Autor: FIVB Reprezentacja Polski siatkarzy na drugim stopniu podium MŚ 2006

To ci ludzie trzęsą dzisiaj polską siatkówką. „Wcale się nie dziwię”

2021-10-05 7:54

Przełom w polskiej siatkówce męskiej nastąpił właśnie wtedy. Prowadzona przez Argentyńczyka Raula Lozano reprezentacja seniorów zdobyła pod koniec 2006 roku srebro mistrzostw świata w Japonii, dając początek serii fantastycznych wyników kadry w kolejnych dekadach. Większość członków tamtej drużyny i dzisiaj ma wiele do powiedzenia w rodzimym volleyu – tym razem w innych rolach.

Dwa najnowsze przykłady wiążą się z sukcesami naszego siatkarskiego narybku. Najpierw reprezentacja Polski do lat 19 pod wodzą wicemistrza świata Michała Bąkiewicza przywiozła do kraju z Iranu złoto mundialu, nie przegrywając ani jednego meczu w turnieju. Na początku października kolega Bąkiewicza ze srebrnej ekipy 2006 – Daniel Pliński – wprowadził kadrę juniorów na trzeci stopień podium MŚ. Inni gracze dawnego teamu Lozano też odnoszą sukcesy na nowych polach siatkarskich, chociaż są w tym gronie dwaj, Mariusz Wlazły i Łukasz Żygadło, którzy nie zakończyli wciąż zawodniczych karier.

Spośród wicemistrzów świata 2006 najdalej zaszedł oczywiście Sebastian Świderski, który pod koniec września 2021 r. został prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej na 4-letnią kadencję. Działaczami zostali także Paweł Zagumny (pracował jako dyrektor sportowy klubu PlusLigi i szef Polskiej Ligi Siatkówki) czy Piotr Gacek - z sukcesami zarządzający stołecznym zespołem PlusLigi Projekt Warszawa (ma już na koncie m. in. srebro ekstraklasy). Łukasz Kadziewicz wybrał inny kierunek, związany z mediami, ale wciąż także z siatkówką. Komentował mecze w tv, a teraz jest dziennikarzem prasowym i internetowym.

Siatkarski mistrz Polski Tomasz Fornal: Chcemy znowu być w finale [WYWIAD]

Najwięcej podopiecznych Lozano „poszło w trenery”: wspomniani Pliński i Bąkiewicz, czy Michał Winiarski, szkoleniowiec Trefla Gdańsk, już wymieniany jako potencjalny kandydat do kadry. Ale także Piotr Gruszka, który zdążył już nawet być asystentem w kadrze seniorów, a obecnie pracuje w I lidze. Wojciech Grzyb szkoli grupy juniorskie.

Siatkówka, MŚ U-21, juniorzy, reprezentacja Polski, siatkarze, Polska, Daniel Pliński

i

Autor: FIVB Radość trenera Daniela Plińskiego (z prawej) i jego siatkarzy z kadry U-21

Mamy medal! Polscy siatkarze trzecią drużyną świata

– Nie jestem zaskoczony, że tak dobrze sobie radzą – mówi „Super Expressowi” Alojzy Świderek, asystent Lozano podczas mundialu 2006. – To naturalna konsekwencja tego, co ci chłopcy robili dobrze wcześniej. Za czasów Raula skok jakościowy w reprezentacji był największy. To się przełożyło na wyniki sportowe i ukształtowało ich życie po karierze zawodniczej.

Świderek wymienia zalety dawnych podopiecznych, które pomagają im dzisiaj. – Wcale się nie dziwię, że „Kadziu”, który zawsze miał gadane, jest komentatorem. I że „Świder”, doskonale zawsze ułożony organizacyjnie, tak „odtąd–dotąd”, sprawdził się jako szef klubu, a teraz może zrobić to samo jako prezes PZPS i myślę, że też sobie da radę – zauważa.

Fabian Drzyzga ujawnił prawdę o klęsce na igrzyskach. Mocne słowa o decyzji Heynena

Jako szef Akademii Trenerów PZPS Świderek promował także swoich byłych siatkarzy jako szkoleniowców wchodzących w zawód. I już są tego profity. – Cieszę się, że trzech trenerów, którym zresztą sam wręczałem dyplomy, Michał Winiarski, Michał Bąkiewicz i Daniel Pliński, daje sobie świetnie radę. Od razu widziałem, że oni bardzo dobrze czują grę i umieją to przekładać na trening – zapewnia Świderek.

– Mam taką teorię, że z wybitnego gracza, wyjątkowo utalentowanego zawodnika, nie wyrośnie doskonały trener. Chodzi o to, że siatkarz, któremu wszystko w czasie kariery przychodziło łatwo, chciałby to samo natychmiast zobaczyć u podopiecznych. A to tak nie działa, to dłuższy proces, potrzeba pracy i cierpliwości. No cóż, tu muszę uczciwie przyznać, że akurat „Winiar” jest zaprzeczeniem tej mojej teorii... – nie ukrywa szef Akademii Trenerów.

Nowy prezes PZPS Sebastian Świderski: Grbić? Jestem za!

Kapitan kadry siatkarzy zaimponował grą... na fortepianie [WIDEO]

A dlaczego akurat te roczniki i ta grupa z 2006 roku się tak wybiła? Świderek: – Bo w kadrze za czasów Lozano zobaczyli, jak może wyglądać siatkówka na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. I wdrażają to dzisiaj w swojej pracy.

Sonda
Kto powinien zostać trenerem reprezentacji Polski siatkarzy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze