Siatkówka, Jastrzębski Węgiel, Tomasz Fornal, PlusLiga siatkarzy

i

Autor: CEV Przyjmujący Jastrzębskiego Węgla Tomasz Fornal

Siatkarski mistrz Polski Tomasz Fornal: Chcemy znowu być w finale [WYWIAD]

2021-10-01 8:06

Startująca 1 października PlusLiga siatkarzy 2021/2022 zapowiada się emocjonująco po tym jak nieoczekiwanie Jastrzębski Węgiel na ostatniej prostej zdystansował w poprzednim sezonie Zaksę Kędzierzyn. Nastąpiły wielkie przetasowania kadrowe i trudno wskazać zdecydowanego faworyta. – To, że mamy w składzie bardzo dobre nazwiska, niczego jeszcze nie gwarantuje – uprzedza w rozmowie z „Super Expressem” Tomasz Fornal, przyjmujący obrońców tytułu i reprezentacji Polski.

„Super Express”: – Mistrz Polski jest mocniejszy niż w poprzednim sezonie?

Tomasz Fornal: – Myślę, że tak. Wzmocniliśmy się na niektórych pozycjach. Na pewno na rozegraniu po przyjściu Bena Toniuttiego. Mamy też nowych mocnych atakujących, Stephena Boyera i Jana Hadravę. Na treningach doskonale widać, że prezentują podobną klasę. W każdym momencie mogą wejść zamiennie na parkiet i w żaden sposób nie będą obniżać poziomu. Plusem jest nasz szeroki skład, jak przed rokiem. Jednak nieważne jak wyglądasz na papierze. To, że mamy w składzie dobre nazwiska, niczego jeszcze nie gwarantuje. Mamy przykład z poprzedniego sezonu, w którym Zaksa wygrywała wszystko i była niesamowita, ale to my pokonaliśmy ją w finale. Wszystko może się zdarzyć, życzę sobie i swojej drużynie, byśmy ponownie doszli do finału i przy okazji zdobyli inne trofea. Nie zapominajmy jednak, że nie tylko my się wzmocniliśmy. Rywale nie śpią.

Polscy siatkarze poznali rywali w MŚ 2022

– Które transfery robią największe wrażenie?

– Resovia wygląda imponująco. Kupili dwóch zwycięzców Ligi Mistrzów z Zaksy, mają słoweńskiego i belgijskiego przyjmującego, są Fabian Drzyzga na rozegraniu i Maciek Muzaj w ataku. Sądzę, że to będzie główny nasz rywal w tym sezonie. Dobre kroki poczyniło Zawiercie, kontraktując świetnych zagranicznych przyjmujących, a przecież doszedł tam jeszcze Dawid Konarski. Zaksa na sparingach też dawała sobie radę. Bełchatów zawsze jest w czołówce. Nie wydaje mi się, żeby jeden zespół mógł zdominować rozgrywki.

Amerykański siatkarz nie chce grać w Skrze. Klub rozpoczął procedurę prawną

– Jak ci się współpracuje z Toniuttim? To potrwa, by przyzwyczaić się do stylu nowego rozgrywającego?

– Wręcz przeciwnie. Ben potrafi dostosować się do ciebie, błyskawicznie dostrzec, jaką grę preferujesz. Jak się ma obok siebie gracza klasy światowej, wszystko jest łatwiejsze. Problemem będzie tylko krótszy okres przygotowawczy przed sezonem.

Nowy prezes PZPS Sebastian Świderski: Grbić? Jestem za!

– Trzej mistrzowie olimpijscy w Jastrzębiu (Toniutti - Boyer - Clevenot, red.) to chyba dobry ruch także marketingowo?

– Reprezentacja Francji na igrzyskach udowodniła, że była najlepsza, choć przed turniejem nikt na nią nie stawiał. Kiedy oglądałem grę Francuzów w Tokio, byłem pod sporym wrażeniem. A gra z mistrzami olimpijskimi w jednym klubie to dla mnie wielka frajda. Mam nadzieję, że podobny poziom utrzymają w lidze.

Ona doradzi prezesowi Świderskiemu. „Trener ma łączyć, a nie dzielić”

– Od dawna liga nie zapowiadała się tak atrakcyjnie.

– Co roku idziemy w górę. Są u nas coraz lepsze nazwiska, przychodzi do Polski więcej gwiazd. To cieszy, że nasze rozgrywki stanowią atrakcję dla czołowych zagranicznych graczy. Z drugiej strony, jako polscy siatkarze nie musimy wyjeżdżać i szukać koniecznie pracy za granicą. Wygrywamy najważniejsze imprezy, tak jak to zrobiła Zaksa w poprzednim sezonie. Na turniejach międzynarodowych zdobywamy medale. Nie mamy się czego wstydzić.

PlusLiga 2021/2022 – 1. kolejka [TERMINARZ]

Piątek, 1.10

20:30 LUK Lublin (beniaminek) – Jastrzębski Węgiel

Sobota, 2.10

14:45 AZS Olsztyn – Resovia

17:30 Stal Nysa – Zaksa Kędzierzyn

Niedziela, 3.10

14:45 Aluron Zawiercie – Ślepsk Suwałki

17:30 GKS Katowice – Trefl Gdańsk

20:30 Czarni Radom – Projekt Warszawa

Poniedziałek, 4.10

20:30 Cuprum Lubin – Skra Bełchatów

Wszystkie mecze pokaże Polsat Sport

Polski siatkarz wzoruje się na rosyjskiej gwieździe. Celuje w medal MŚ

PlusLiga 2021/2022 – System rozgrywek

W rundzie zasadniczej 14 zespołów PlusLigi gra każdy z każdym mecz i rewanż, a ta faza trwa od 1.10.2021 do 1.04.2022. Następnie czołowa ósemka tabeli rozegra ze sobą play-off. W I i II rundzie (ćwierćfinał i półfinał) gra się do dwóch wygranych meczów. Starcia o złoto i brąz rozgrywane będą w formule do trzech zwycięstw. Mistrza Polski poznamy najwcześniej 7, a najpóźniej 11 maja 2022 r. Jeśli liga nie zostanie powiększona, 14. zespół spada automatycznie; w innym przypadku rozegra baraż z pierwszoligowcem o pozostanie.

Sonda
Kto zostanie mistrzem Polski siatkarzy w sezonie 2021/2022?
Najnowsze