Złoci studenci

i

Autor: WSZiA Opole Złoci studenci

Złoci studenci. Tak siatkarscy mistrzowie świata z Polski dbają o wykształcenie

2018-10-11 5:14

Nie każdy sportowiec znajduje czas, by myśleć, co będzie robił, gdy kariera zawodnicza dobiegnie końca. Tych problemów nie mają reprezentanci Polski w siatkówce. Większość kadrowiczów Vitala Heynena, w tym świeżo upieczeni złoci medaliści mistrzostw świata, jest w trakcie nauki w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu. To prawdziwa naukowa kuźnia siatkarzy, od lat popularna wśród czołowych graczy.

Część zawodników ma już za sobą studia licencjackie lub magisterskie, ale większość jest wciąż na różnym etapie nauki. Najczęściej wybierają specjalizację menedżera sportu i turystyki na kierunku zarządzanie.

Naszym pierwszym siatkarskim absolwentem studiów magisterskich w tej specjalności był Michał Winiarski – mówi „Super Expressowi” dr Tadeusz Pokusa, prorektor WSZiA i dziekan Wydziału Ekonomiczno-Pedagogicznego. – A licencjat jako pierwsi zrobili Mariusz Wlazły i Paweł Zatorski. Projekt narodził się trochę przypadkiem, gdy pojawiłem się kiedyś z Kanclerzem na meczu Skry Bełchatów. Żona Wlazłego Paulina zajmowała się marketingiem w klubie i powstał pomysł, by zaproponować siatkarzom coś, co przyda im się po karierze.

W tym roku 3-letnie licencjackie studia zaczyna w WSZiA Bartosz Kwolek. W gronie studentów są już m.in. Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Dawid Konarski czy Kuba Kochanowski.

Szalpuk jest na ostatnim semestrze i w przyszłym roku będzie bronił pracy licencjackiej pod tytułem „Kreowanie wizerunku sportowca na przykładzie Artura Szalpuka”. Z kolei Kubiak musiał ostatnio wziąć urlop dziekański.

Mimo że siatkarze mają indywidualny tok studiów, dostają elastyczne terminy zadań semestralnych i na co dzień korzystają z e-learningu (nauka online – red.), muszą się pojawiać na uczelni dwa, trzy razy w semestrze na zajęciach i konsultacjach. Fikcji nie uprawiamy. Michał, grając w Japonii, nie byłby w stanie wypełniać obowiązków i stąd decyzja o urlopie – wyjaśnia dr Pokusa.

Gdy drużyna narodowa odnosiła ostatnio sukces na mistrzostwach świata, licencjaty zdobywali akurat kadrowicze, którzy nie zmieścili się w czternastce na mundial, Łukasz Kaczmarek i Marcin Komenda. Ten pierwszy wybrał temat na czasie: „Sukces sportowy jako podstawa wizerunku dyscypliny na przykładzie reprezentacji Polski w piłce siatkowej”.

Najnowsze