Maciej Janowski

i

Autor: Cyfrasport Maciej Janowski

Magiczny "Magic"!

Polska z drużynowym mistrzostwem świata! Wieczór pełen emocji we Wrocławiu, wielki Maciej Janowski zapewnił złoto w ostatnim biegu [WYNIKI]

2023-07-29 22:17

Drużynowy Puchar Świata WYNIKI. Żużlowe szaleństwo we Wrocławiu! Rywalizacja w finale tegorocznego DPŚ rozstrzygnęła się dopiero w ostatnim biegu, w którym Maciej Janowski fantastyczną szarżą przebił się z ostatniego miejsca na drugą pozycję tuż przed ostatnim okrążeniem. Wyprzedził m.in. znakomitego wcześniej Roberta Lamberta, dzięki czemu dał Polsce złoty medal! W sobotę fantastycznie spisał się m.in. Bartosz Zmarzlik, ale to Janowski został bohaterem. W składzie Biało-Czerwonych byli też Dominik Kubera, Patryk Dudek i Janusz Kołodziej.

Drużynowy Puchar Świata WYNIKI

 1. Polska (B. Zmarzlik, M. Janowski, P. Dudek, D. Kubera, J. Kołodziej) - 33 pkt
 2. Wielka Brytania (T. Woffinden, T. Brennan, R. Lambert, D. Bewley, A. Ellis) - 31 pkt
 3. Dania (N. Pedersen, L. Madsen, M. Michelsen, A. Thomsen, R. Jensen) - 29 pkt
 4. Australia (J. Lidsey, M. Fricke, C. Holder, J. Holder, J. Doyle) - 27 pkt
Walka Blachowicza i Pereiry. Kto wygra?

Walka na Torze Olimpijskim we Wrocławiu od samego początku była niesamowicie wyrównana. Na czele tasowały się przede wszystkim Wielka Brytania i Polska, ale w ostatnich dwóch seriach do walki o złoto włączyły się też Dania i Australia. Przed ostatnim biegiem Polska miała 31 punktów, Brytyjczycy 30, a Duńczycy 29. Każda z tych drużyn mogła wywalczyć mistrzostwo świata i jeszcze na trzecim okrążeniu sytuacja Biało-Czerwonych była fatalna. Maciej Janowski był ostatni, ale wtedy przeprowadził fenomenalny atak, którym minął Andersa Thomsena i znakomitego wcześniej Roberta Lamberta. Dzięki drugiemu miejscu "Magica" to Polska wywalczyła złoto z 33 punktami, a Wielka Brytania musiała pogodzić się ze srebrem. Brąz przypadł Danii.

Z Polaków w sobotę zdecydowanie najlepiej punktował Bartosz Zmarzlik, który przywiózł 11 na 15 punktów. 9 "oczek" dorzucił Dominik Kubera, w tym niezwykle cenne zwycięstwo w 18. biegu, kiedy Biało-Czerwoni tracili do prowadzących Brytyjczyków dwa punkty. Dzięki niemu udało się zrównać na prowadzeniu. Tylko 7 pkt zdobył we Wrocławiu Maciej Janowski z miejscowej Sparty, ale w kluczowym momencie pojechał jak prawdziwy mistrz. 6 pkt wywalczył Patryk Dudek, a Janusz Kołodziej tylko raz pojawił się na torze i przywiózł "0". Spośród wszystkich żużlowców najlepszy niespodziewanie był Rasmus Jensen - 13 pkt, a drugi Robert Lambert - 12. Poniżej nasza relacja na żywo z finału DPŚ:

Sonda
Czy Bartosz Zmarzlik to najwybitniejszy polski żużlowiec w historii?
Na żywo

Drużynowy Puchar Świata na żużlu

Witamy w relacji na żywo z finału żużlowego Drużynowego Pucharu Świata 2023! Polska powalczy we Wrocławiu o złoto w składzie: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Patryk Dudek, Janusz Kołodziej i Dominik Kubera!

Początek rywalizacji już za 10 minut!

Trwa oficjalna prezentacja zawodników dzisiejszego finału!

Zaczynamy rywalizację o medale DPŚ!

I bieg

Bartosz Zmarzlik nie najlepiej otworzył rywalizację dla Polski! Lider drużyny przyjechał trzeci w biegu z Danem Bewleyem, Jackiem Holderem i Nickim Pedersenem. Aktualny mistrz świata wyprzedził tylko Duńczyka, a 3 punkty powędrowały na konto Wielkiej Brytanii - Bewley przyjechał przed Holderem.

II bieg

Kapitalny początek Wielkiej Brytanii! Tai Woffinden poszedł w ślady Bewleya i wygrał drugi bieg, wyprzedzając drugiego Patryka Dudka! Max Fricke zdobył punkt za trzecie miejsce, a Duńczycy ponownie zamknęli stawkę.

III bieg

Rasmus Jensen upadł na tor po kontakcie z Jasonem Doyle'em, ale sędziowie zadecydowali o powtórce w pełnym składzie.

III bieg

Rasmus Jensen pozbierał się po upadku i w znakomitym stylu wygrał trzeci bieg! Prowadził od początku do końca, wyprzedzając Jasona Doyle'a. Dominik Kubera szybko spadł na ostatnie miejsce, ale na dystansie udało mu się wyprzedzić Toma Brennana.

IV bieg

Polska kończy pierwszą serię bez zwycięstwa! Maciej Janowski wyszedł z pierwszego łuku na prowadzeniu, ale Robert Lambert zdołał go wyprzedzić na dystansie i to Brytyjczyk przyjechał pierwszy. Na konto Biało-Czerwonych trafiły dwa punkty, a jedno oczko zdobył Jaimon Lidsey. Ostatni przyjechał Leon Madsen.

Tak wygląda klasyfikacja po 4 biegach: 

V bieg

Czas na drugą serię wyścigów! W piątym biegu pojadą Anders Thomsen, Patryk Dudek, Jaimon Lidsey i Dan Bewley.

V bieg

W końcu! Polska z pierwszym zwycięstwem po pięknej jeździe Patryka Dudka! Start był niezwykle wyrównany, ale na dystansie Polak nie miał sobie równych i zdecydowanie odjechał drugiemu Bewleyowi, który mocno bronił się przed Thomsenem. Australijczyk przyjechał ostatni.

VI bieg

Na torze ponownie pojawi się Bartosz Zmarzlik, a także Jason Doyle, Robert Lambert i Mikkel Michelsen.

VI bieg

Zmarzlik przegrał start, ale fantastycznie wykorzystał szerokość toru i szybko przebił się z ostatniej pozycji na prowadzenie! Gdy je objął, nie dał już się dogonić i kapitalnie odjechał Lambertowi. Z tyłu Doyle walczył z Michelsenem o punkt, ale przegrał z Duńczykiem. Polska goni Wielką Brytanię!

VII bieg

Na torze: Rasmus Jensen, Maciej Janowski, Adam Ellis i Max Fricke.

VII bieg

Fatalny start Janowskiego i Polak od początku miał ogromną stratę. Z kolei Jensen ratuje honor Duńczyków! Max Fricke mocno na niego naciskał, ale Rasmus nie dał się wyprzedzić i wygrał drugi bieg. Janowski starał się na dystansie dogonić Ellisa, jednak był niesamowicie wolny i zamknął stawkę.

VIII bieg

Powalczą: Dominik Kubera, Leon Madsen, Jack Holder i Tai Woffinden.

VIII bieg

Kubera i Woffinden świetnie ruszyli spod taśmy i rozpoczęli zażartą walkę o 1. miejsce! Co chwila tasowali się na prowadzeniu, ale na początku trzeciego okrążenia to Brytyjczyk wyszedł na zdecydowane prowadzenie. Z kolei Kubera nie najlepiej obrał ścieżkę i dał się nieco dogonić Leonowi Madsenowi, jednak na szczęście obronił się przed Duńczykiem. Holder zupełnie nie liczył się w walce.

Po 8 biegach sytuacja jest dość przejrzysta - Wielka Brytania walczy z Polską o złoto, a Dania z Australią o brąz. Oby tak do samego końca!

IX bieg

Czas na trzecią serię! Pod taśmą stoją już Fricke, Lambert, Thomsen i Kubera.

IX bieg

Kubera pięknie wystrzelił z pierwszego pola i od samego początku objął prowadzenie! W końcówce pierwszego okrążenia popełnił jednak błąd i pozwolił się dojść rywalom, przez co musiał ostro walczyć z Lambertem. Niestety, na ostatnim wirażu to Brytyjczyk okazał się lepszy... Z tyłu Fricke ścigał się z Thomsenem i ostatecznie odjechał Duńczykowi.

X bieg

Na starcie: Jack Holder, Maciej Janowski, Tom Brennan i Mikkel Michelsen.

X bieg

Janowski dobrze wyszedł spod taśmy, ale nie zdołał założyć Holdera, który wykorzystał pierwsze pole. Z tyłu dobra wiadomość dla Polski - Michelsen odjechał Brennanowi. "Magic" starał się gonić Australijczyka, jednak ostatecznie nie miał na to szans i Holder przywiózł pierwsze dziś australijskie zwycięstwo.

XI bieg

Australijczycy korzystają ze sporej straty do liderów i wymienili Lidseya na zwycięskiego przed chwilą Jacka Holdera. Szykuje się mocarny bieg - poza Australijczykiem wezmą w nim udział Bartosz Zmarzlik i niepokonani na razie Tai Woffinden oraz Rasmus Jensen.

XI bieg

Zmarzlik znakomicie wykorzystał pierwsze pole, ale Jack Holder ubiegł go z czwartego pola i niespodziewanie zamknął Polaka! Przez to mistrz świata musiał walczyć z zaciekle goniącym go Jensenem, którego podgryzał też Woffinden. Ostatecznie Zmarzlik przyjechał drugi, a Brytyjczyk zamknął stawkę, dzięki czemu Polska zrównała się punktami z Wielką Brytanią!

XII bieg

Pod taśmą: Leon Madsen, Adam Ellis, Patryk Dudek i Jason Doyle.

XII bieg

Dudek zaspał na starcie, w przeciwieństwie do Madsena i Doyle'a. Duńczyk z czwartego pola zdecydowanie odjechał rywalom, a Dudek starał się gonić Australijczyka, jednak z tyłu zaciekle atakował go Ellis. Na szczęście to Polak przyjechał trzeci, dzięki czemu Polska objęła prowadzenie po trzech seriach!

W końcu kibice mogą się tym nacieszyć - Polska prowadzi po 12 biegach!

XIII bieg

Czas na czwartą serię! Pod taśmą: Ellis, Jensen, Kubera i Chris Holder.

XIII bieg

Kuberą szarpnęło na starcie, ale po chwili Polak objął prowadzenie, tylko że nagle zaczęły dziać się niespodziewane rzeczy! Jensen udowodnił, że jest dziś w znakomitej formie, a Kubera zaczął tracić prędkość i dał się wyprzedzić Ellisowi, po czym uwikłał się w walkę o honorowy punkt z Holderem. Ogromna szkoda tego biegu!

XIV bieg

W wyścigu: Maciej Janowski, Tai Woffinden, Jason Doyle, Anders Thomsen.

XIV bieg

Janowski zaspał na starcie... Thomsen kapitalnie wykorzystał pierwsze pole i objął prowadzenie, jednak na dystansie dał się wyprzedzić Doyle'owi. "Magic" zamknął Woffindena i też starał się dogonić prowadzący duet. Thomsen i Doyle toczyli kapitalną walkę, która zakończyła się dopiero na ostatnim wirażu - zwycięstwem Duńczyka. Australijczyk był drugi, a tuż za nim Polak, który wobec "zera" Woffindena znowu wyprowadził Biało-Czerwonych na samodzielne prowadzenie!

XV bieg

Pod taśmą: Dudek, Jack Holder, Jensen i Lambert.

XV bieg

Niebezpieczny upadek Holdera po pierwszym łuku!

Jack Holder długo leżał na torze, ale szybko otoczyły go służby medyczne. Na pomoc pobiegł też jego brat - Chris. Australijczyk upadł po twardej walce z Jensenem, za chwilę sędziowie podejmą decyzję.

Powtórka odbędzie się w pełnym składzie.

Holder wstał z toru i przeszedł do lekarza zawodów, który zaczął go badać. Australijczyk ewidentnie odczuwa skutki upadku.

Jack Holder nie jest w stanie pojechać w powtórce, więc zastąpi go jego brat, Chris.

XV bieg

Czas na powtórkę w pełnym składzie, choć z jedną zmianą w zespole Australii. Dudek, C. Holder, Jensen i Lambert.

XV bieg

Lambert znakomicie ruszył spod taśmy, a Dudek został zamknięty przez Holdera i Jensena. Polak spadł na szary koniec i nie liczył się w walce o punkty, która była zażarta przede wszystkim między Jensenem a Holderem. Brytyjczyk pewnie dowiózł kolejne 3 punkty, drugi był ostatecznie Duńczyk, a trzeci Australijczyk. Niesamowity ścisk w klasyfikacji!

Na 5 biegów do końca Wielka Brytania prowadzi z 25 pkt, Polska jest druga z 23 "oczkami", a Dania i Australia mają po 21 pkt!

XVI bieg

Ostatni bieg czwartej serii: Bewley, Zmarzlik, Fricke i Madsen.

XVI bieg

Wydawało się, że Zmarzlik świetnie wystartował, ale Madsen miał znacznie lepsze pierwsze pole, dzięki czemu objął pewne prowadzenie. Mistrz świata kapitalnie woził się po szerokości i na trzecim okrążeniu zbliżył się do Duńczyka! CO ZA JAZDA ZMARZLIKA! Lider reprezentacji Polski w wielkim stylu przywiózł ważne 3 punkty! Drugi Madsen, trzeci Bewley, bez punktu Fricke.

Przed biegami nominowanymi każda reprezentacja może jeszcze myśleć o mistrzostwie świata! 

Czas na nominacje:

17. bieg - Doyle, Jensen, Dudek, Bewley

18. - C. Holder, Michelsen, Kubera, Woffinden

19 - Lidsey, Madsen, Zmarzlik, Ellis

20. - Fricke, Pedersen, Janowski, Lambert

Trener Polski, Rafał Dobrucki, długo wahał się, kogo wystawić w dwóch ostatnich wyścigach. Wiele osób spodziewało się Zmarzlika w ostatnim biegu, ale trener zaskoczył i postawił na niego w przedostatnim wyścigu.

Ależ rozszada! Janusz Kołodziej zastąpi Patryka Dudka w 17. biegu! Będzie to dla niego dzisiaj pierwszy i prawdopodobnie jedyny występ!

XVII bieg

Czas na ostatnią serię finału! Pod taśmą: Kołodziej, Jensen, Bewley i Doyle.

XVII bieg

Kołodziej przegrał start i jeszcze dał się wypchnąć Jensenowi... Później szukał szerokości, ale nie mógł dogonić Doyle'a, Bewleya i Jensena. Z przodu toczyła się niesamowita walka pomiędzy tą trójką, od której odstawał Polak. Ostatecznie 3 punkty dla Australii, 2 dla Wielkiej Brytanii i 1 dla Danii. Coraz gorsza sytuacja Polski na trzy biegi do końca!

Wielka Brytania - 28 pkt, Polska - 26, Dania i Australia - 24. Tak wygląda sytuacja na trzy wyścigi do końca.

XVIII bieg

Pod taśmą: Thomsen, Woffinden, C. Holder, Kubera. Niezwykle ważny dla nas bieg!

XVIII bieg

Kapitalny start Kubery! Thomsen pod płotem wyprzedził Woffindena, ale Brytyjczyk nie zamierzał tanio sprzedać skóry. Od prowadzącej trójki zdecydowanie odstawał Holder. Kubera w pewnym momencie popełnił drobny błąd, ale na szczęście obronił się przed Duńczykiem i wobec trzeciego miejsca Brytyjczyka zrównał Polskę z Wielką Brytanią!

Polska i Wielka Brytania - 29 pkt, Dania - 26, Australia - 24. Do końca dwa biegi!

XIX bieg

Ależ emocje! Mocarny przedostatni bieg: Bewley, Lidsey, Zmarzlik i Madsen! 

XIX bieg

CO ZA EMOCJONALNA HUŚTAWKA! Zmarzlik został na starcie... Poradził sobie z Lidseyem, ale przegrał starcie z Bewleyem, którego zaatakował na drugim okrążeniu! Zażarta walka Polaka i Brytyjczyka! Mistrz świata ograł Bewleya i zaczął gonić prowadzącego Madsena na trzecim okrążeniu! Niestety, popełnił przy tym błąd i dał się na chwilę wyprzedzić Bewleyowi, jednak po chwili ponownie go wyprzedził!

Sytuacja przed ostatnim biegiem:

 1. Polska - 31 pkt
 2. Wielka Brytania - 30 pkt
 3. Dania - 29 pkt
 4. Australia - 24 pkt

XX bieg

Czas na ostateczne rozstrzygnięcia: Fricke, Janowski, Thomsen, Lambert.

XX bieg

POLSKA ZE ZŁOTEM! WIELKI MACIEJ JANOWSKI! Maciej Janowski nie wystartował źle, ale nie miał szans z Fricke'em i Lambertem. Przez długi czas był trzeci i wiózł ważny punkt, jednak popełnił błąd, przez który spadł za Thomsena. JEDNAK NA KOŃCÓWCE TRZECIEGO OKRĄŻENIA "MAGIC" PRZEPROWADZIŁ SZARŻĘ, PO KTÓREJ WYPRZEDZIŁ LAMBERTA I THOMSENA!

Polska z mistrzostwem świata! Co za wyścig Macieja Janowskiego!

Biało-Czerwoni i kibice we Wrocławiu oszaleli ze szczęścia!

XX bieg

Max Fricke przywiózł 3 punkty dla walczącej o nic Australii, a Janowski drugim miejscem zapewnił Polsce złoto. Znakomity wcześniej Lambert niespodziewanie dał się wyprzedzić "Magicowi", a stawkę zamknął Thomsen.

Końcowe wyniki:

 1. Polska - 33 pkt
 2. Wielka Brytania - 31 pkt
 3. Dania - 29 pkt
 4. Australia - 27 pkt

Najlepszym z Polaków był Bartosz Zmarzlik z 11 punktami, ale to ostatni bieg Macieja Janowskiego przeszedł do historii! Najlepiej punktował dziś Rasmus Jensen z Danii - 13 pkt. Robert Lambert zdobył 12 "oczek", ale w kluczowym momencie dał się minąć Janowskiemu!

Jeszcze raz: POLSKA DRUŻYNOWYM MISTRZEM ŚWIATA!

Brytyjczycy są zdruzgotani drugim miejscem i zupełnie nie cieszą się ze srebra. Zupełnie inaczej zachowują się złoci Polacy!

Polacy odebrali już puchar i czas na "Mazurka Dąbrowskiego"!

Piękne chwile we Wrocławiu! Świętowanie będzie pewnie trwało do białego rana, ale dla nas to już koniec relacji na żywo. Dziękujemy wszystkim za śledzenie jej razem z nami i zapraszamy na kolejne wydarzenia live na sport.se.pl!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze