Nie żyje były reprezentant Polski. Występował w Legii Warszawa

2020-02-24 16:05 DaO
Świeczka, znicz
Autor: East News

Polskie środowisko piłkarskie straciło kolejną wybitną postać. W wieku 82 lat zmarł były reprezentant Polski, Helmut Nowak. Były piłkarz reprezentował barwy Legii Warszawa i Szombierek Bytom. Z tym drugim zespołem wywalczył wicemistrzostwo Polski w 1965 roku. Wśród trenerów, z którymi pracował cieszył się wielkim uznaniem.

Helmut Nowak karierę piłkarską rozpoczynał w Szombierkach Bytom. W zespole z Górnego Śląska grał następnie przez osiem lat. W 1958 roku przeszedł do Legii Warszawa, dla której zagrał 77 meczów, w których zdobył 14 bramek. - Określano go jako "ambitnego i walecznego piłkarza, na którego zawsze mogli liczyć trenerzy" - czytamy na stronie legia.net.

To w stołecznym klubie zanotował dwa mecze w ramach Pucharu Mistrzów, a więc poprzednikowi Ligi Mistrzów. Po trzech latach występów w Legii zdecydował się na powrót do Szombierek. W barwach klubu z Bytomia w 1965 roku wywalczył wicemistrzostwo Polski. Wcześniej, bo w latach 1956-1957 dwukrotnie wystąpił w reprezentacji Polski, w tym w spotkaniu z FC Barceloną otwierającym Camp Nou. Karierę zakończył w 1972 roku, a następnie przez 12 lat pracował w kopalni.

Najnowsze