Adwokaci rodziny Dawida Kosteckiego żądają ponownej sekcji zwłok. Mamy oświadczenie

2019-08-13 13:27
Dawid Kostecki
Autor: Tomasz Radzik Dawid Kostecki zmarł w więzieniu na Białołęce

Wciąż jest sporo niejasności wokół tajemniczej śmierci boksera Dawida Kosteckiego, który został znaleziony martwy w swojej celi w więzieniu w Białołęce. Prokuratura twierdzi, że doszło do samobójstwa, ale pełnomocnicy rodziny zmarłego utrzymują, iż zbyt wiele pozostało znaków zapytania, by nie przeprowadzić ponownej autopsji i nie dążyć do pełnego wyjaśnienia sprawy

Adwokaci rodziny Kosteckiego mec. Roman Giertych i mec. Jacek Dubois opublikowali we wtorek pismo w związku ze stanowiskiem Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego. Rodzina zmarłego tragicznie pięściarza domaga się wyjaśnienia wszystkich wątpliwości powstałych w związku z jego śmiercią. W piśmie przedstawionym opinii publicznej czytamy:

„Tezy przedstawione w oświadczeniu MS są sprzeczne ze zgromadzonym materiałem dowodowym i stanowią próbę wybielenia działań organów ścigania i Służby Więziennej. Zupełnie niezrozumiały jest opór przed ponowną sekcją zwłok zmarłego, w sytuacji, gdy dotychczasowa nie odpowiedziała na podstawowe pytanie o mechanizm rzekomego samobójstwa oraz mechanizm powstania śladów na ciele mogących wskazywać na udział osób trzecich.

Domagamy się w imieniu rodziny wyjaśnienia dlaczego lekarze przeprowadzający sekcję nie zrealizowali zaleceń prokuratora Kapuścińskiego, który wskazał konieczność zweryfikowania sposobu powstania śladów na karku zmarłego. Być może te zalecenia należy rozszerzyć o tezę sugerowaną przez jedną z gazet („Rzeczpospolita”), że ślady te przypominają użycie paralizatora. Bez wątpienia jednak wymaga to ustosunkowania się lekarzy ZMS do opisu śladów na ciele zawartych w opinii biegłego dr Sadowskiego. Jest to tak oczywiste, że próba blokowania przeprowadzenia tego dowodu rodzi wątpliwości co do intencji decydentów.

Zupełnie niezrozumiały jest apel aby nie upolityczniać sprawy śmierci Dawida Kosteckiego. Rodzina zmarłego nie jest żadnym podmiotem politycznym, ani nie ma żadnych celów politycznych. Pełnomocnicy rodziny działają na jej zlecenie i w ramach stosunku zlecenia adwokackiego. Ewentualne konsekwencje polityczne wynikające ze stwierdzonych zaniedbań lub przestępstw niedopełnienia obowiązków, które mogą dotknąć osoby z życia politycznego, w tym Ministra Sprawiedliwości, nie stanowią ani przedmiotu zabiegów, ani przedmiotu troski rodziny zmarłego, jak i jej pełnomocników. Jedynym naszym celem jest dążenie do ujawnienia prawdy o śmierci Dawida Kosteckiego”.